Home Polityka Sensacyjny atak na rosyjski konsulat w Marsylii: naukowcy z CNRS przyznali się...

Sensacyjny atak na rosyjski konsulat w Marsylii: naukowcy z CNRS przyznali się do winy

0
Marsylia, Fot: Olivier Cleynen, CC BY-SA 4.0

Dramatyczne okoliczności i polityczne napięcia na tle wojny w Ukrainie

Francja żyje obecnie niecodziennym i szokującym zdarzeniem, jakim okazał się atak na rosyjską placówkę dyplomatyczną. Wydarzenia te – przypadające na trzecią rocznicę rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę – nabierają jeszcze bardziej zaskakującego charakteru, kiedy do opinii publicznej przedostała się wiadomość, że domniemanymi sprawcami są… dwaj naukowcy zatrudnieni w słynnym, państwowym Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS).

„To otwarta prowokacja i akt terroru!”

– grzmiała rzeczniczka Kremla, Maria Zacharowa, tuż po ujawnieniu informacji o niedawnej napaści na rosyjski konsulat w Marsylii.


Szczegóły incydentu: materiał wybuchowy i brak ofiar

Według ustaleń francuskich śledczych, dwaj podejrzani mieli sporządzić koktajle Mołotowa przy użyciu mieszanki azotu oraz innych substancji chemicznych. Z relacji prokuratora okręgowego Nicolasa Bessona wynika, że zamierzali oni wywołać tzw. „efekt detonacji” i w tym celu napełnili trzy półlitrowe plastikowe butelki. Następnie rzucili je na teren konsulatu – dwie butelki wybuchły, na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach, a straty materialne okazały się znikome.

„W czasie przesłuchania mężczyźni przyznali się do skonstruowania ładunków. Twierdzili, że kierowały nimi pobudki polityczne związane z wojną w Ukrainie”

– oświadczył prokurator Nicolas Besson, cytowany przez dziennik „La Provence”.

Maria Zacharowa, Fot: Сурен, CC BY 3.0

Kim są zatrzymani? Szok w CNRS

Cała Francja przeciera oczy ze zdumienia, ponieważ obaj aresztowani nie wyglądają na klasycznych sprawców aktów przemocy – to inżynier i chemik w wieku około 40–50 lat, szanowani w swoich środowiskach naukowych, na co dzień zajmujący się badaniami nad zaawansowanymi technologiami. CNRS – instytucja, która do tej pory kojarzyła się wyłącznie z prestiżem i przełomowymi odkryciami – niespodziewanie znalazła się w samym centrum afery o międzynarodowym zasięgu.

„Działaliśmy z poczucia obowiązku wobec ofiar wojny na Ukrainie. Nie mieliśmy zamiaru nikogo skrzywdzić”

– miał stwierdzić jeden z zatrzymanych, cytowany nieoficjalnie przez francuskie media.

Choć oficjalne władze CNRS nie wydały jeszcze jednoznacznego oświadczenia w sprawie, francuskie media donoszą, że rzekomo rozważane jest natychmiastowe zawieszenie obu pracowników, z możliwością dyscyplinarnego zwolnienia w przyszłości. Komentatorzy podkreślają, że instytucja chce za wszelką cenę chronić swój wizerunek, zwłaszcza że pracuje tam kilka tysięcy naukowców z całego świata.


Początek dochodzenia: monitoring i manifestacja poparcia dla Ukrainy

Zatrzymania mężczyzn dokonano w poniedziałkowy wieczór, w trakcie wiecu poparcia dla Ukrainy, który odbywał się w Marsylii. Policjanci mieli dysponować nagraniami z miejskiego monitoringu, które jednoznacznie wskazywały, że sprawcy poruszali się po okolicach konsulatu właśnie w chwili ataku. Choć początkowo próbowali oni maskować swoją tożsamość, śledczym szybko udało się prześledzić ich kroki.

„Rozpoznaliśmy ich na podstawie analizy nagrań CCTV. Nie mieli szans uciec przed odpowiedzialnością”

– twierdzi anonimowy funkcjonariusz francuskiej policji, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.


Rosja żąda natychmiastowych wyjaśnień

Strona rosyjska nie pozostawiła wątpliwości, jak poważnie traktuje tę sprawę. Maria Zacharowa, rzeczniczka Kremla, w swoich wypowiedziach określiła incydent mianem „aktu terroru”, co automatycznie wznieciło międzynarodowe emocje. Rosja domaga się:

  • Natychmiastowego śledztwa oraz szczegółowego wyjaśnienia okoliczności ataku.
  • Gwarancji bezpieczeństwa dla personelu i budynków rosyjskich placówek dyplomatycznych na terytorium Francji.
  • Wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec sprawców, zgodnie z międzynarodowym prawem dyplomatycznym.

Wstępnie wiadomo, że francuskie władze – na czele z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – wyraziły ubolewanie w związku z incydentem i zapewniły o kontynuowaniu postępowania wyjaśniającego.

„To bezprecedensowy atak na placówkę dyplomatyczną Federacji Rosyjskiej”

– podkreślono w oficjalnym komunikacie rosyjskiego MSZ.


Czy Francja balansuje na krawędzi dyplomatycznego kryzysu?

Analitycy nie mają wątpliwości, że tak wybuchowy incydent z udziałem francuskich obywateli wpłynie na napięte już relacje Paryża z Moskwą. Prezydent Emmanuel Macron wielokrotnie próbował zachować równowagę między potępieniem rosyjskiej agresji a koniecznością utrzymania dialogu dyplomatycznego, ale teraz staje przed poważnym wyzwaniem.

Francja nie ma zamiaru zmieniać stanowiska w sprawie wojny w Ukrainie, jednak atak na placówkę dyplomatyczną może zostać odebrany jako cicha aprobata lub przynajmniej zaniedbanie w ochronie obiektów należących do Rosji.

„Ten incydent pokazuje, że część społeczeństwa francuskiego jest tak zdesperowana i oburzona działaniami Rosji, iż przekracza granice legalnego protestu”

– komentuje w programie telewizyjnym „France 24” politolog Clément Dupont.


Skutki prawne i międzynarodowe reperkusje

W świetle obowiązujących przepisów międzynarodowych (Konwencja Wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych) atak na placówkę dyplomatyczną może zostać zakwalifikowany jako poważne przestępstwo. Mężczyznom może grozić nawet kara wielu lat pozbawienia wolności, szczególnie jeśli sąd uwzględni aspekt polityczny i charakter „terrorystyczny” ataku.

Już teraz pojawiają się pytania, czy do podobnych incydentów mogłoby dojść w innych krajach Europy, w których również rosną antyrosyjskie nastroje. Dotychczasowe protesty przeciwko wojnie w Ukrainie miały w większości pokojowy charakter, lecz Marsylia pokazuje, że nie można wykluczyć kolejnych aktów eskalacji.


Kwestia moralna i reakcja społeczeństwa

Sprawa zatrzymanych naukowców rozpętała we Francji głośną debatę na temat granic protestu i obywatelskiego nieposłuszeństwa. O ile zdecydowana większość obywateli popiera Ukrainę w jej walce o niepodległość, to użycie przemocy wobec rosyjskich instytucji budzi mieszane reakcje.

„Rozumiem ich gniew, ale nie sposób zaakceptować ataku na jakikolwiek konsulat. To droga donikąd”

– stwierdził w rozmowie z „Le Monde” uczestnik antywojennej manifestacji w Paryżu.

W social mediach szybko pojawiają się głosy zarówno potępiające agresywne działania przeciwko rosyjskim placówkom, jak i wspierające aresztowanych naukowców, nazywając ich „niezłomnymi obrońcami Ukrainy”.


Perspektywy rozwoju sprawy

Postępowanie karne: Francuska prokuratura zapowiedziała wszczęcie szczegółowego śledztwa; możliwe jest postawienie zarzutów o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym.

Odpowiedzialność pracownicza: CNRS prawdopodobnie zdystansuje się od działań zatrzymanych i podejmie decyzje dyscyplinarne w celu ochrony swojego wizerunku.

Napięcia dyplomatyczne: Rosja naciska na zaostrzenie środków bezpieczeństwa wokół swoich placówek, co może wpłynąć na stosunki z Paryżem – choćby poprzez wprowadzenie dodatkowych restrykcji wizowych czy retorsji względem francuskich instytucji w Rosji.

„To dopiero początek. Moskwa z pewnością nie odpuści i zażąda surowego ukarania winnych”

– zauważa w komentarzu dla agencji AFP ceniony ekspert od spraw międzynarodowych, Alain Lebrun.

Wydarzenia w Marsylii bez wątpienia zapiszą się w historii stosunków francusko-rosyjskich jako kontrowersyjny i sensacyjny incydent, który obnażył rosnące społeczne emocje wokół wojny w Ukrainie. Fakt, że głównymi podejrzanymi są naukowcy z prestiżowej jednostki badawczej, nadaje całej sprawie dodatkowego rozgłosu i stawia trudne pytania o granice obywatelskiego oporu.

W najbliższych tygodniach oczy całego świata będą zwrócone na Francję, gdzie dowody i motywy sprawców zdecydują, czy będzie to punkt zwrotny w kształtowaniu europejskiej opinii publicznej w obliczu rosyjskiej agresji.

Artykuł opracowano na podstawie materiałów francuskich i międzynarodowych (AFP, „La Provence”, „Le Monde”, „Le Figaro”, „France 24”)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version