Nowa interaktywna mapa GIOŚ pomoże ci uniknąć kąpieli w zanieczyszczonych jeziorach i rzekach – a przy okazji może uratować twoje zdrowie (i wakacje).
Majówka, weekend czy upragniony urlop nad wodą mogą szybko zamienić się w rozczarowanie, jeśli nie sprawdzisz wcześniej stanu wody w miejscu wypoczynku. Wystarczy kilka kliknięć w interaktywną mapę GIOŚ, by wiedzieć, czy kąpiel i smażona ryba będą przyjemnością, czy ryzykiem.
Letni relaks może się skończyć wysypką, zatruciem lub… brakiem kąpieli
Każdy marzy o beztroskim lenistwie nad wodą. Ale wyobraź sobie, że dojeżdżasz nad ukochane jezioro – dzieci już w strojach kąpielowych, lody kupione, ręczniki rozłożone – a tu tablica: „Kąpiel zabroniona. Woda niezdatna do użytku.” Do tego w pobliskiej smażalni serwują ryby, które mogą pochodzić z tego samego, zanieczyszczonego zbiornika. Brzmi jak wakacyjny koszmar?

Takie sytuacje to niestety nie fikcja. Polska od kilku lat zmaga się z poważnymi incydentami ekologicznymi. Najgłośniejszy miał miejsce latem 2022 roku na Odrze, gdzie zginęły tysiące ryb. Winna była toksyczna „złota alga”, a jej rozkwit spowodowały m.in. zrzuty zasolonych ścieków i wysoka temperatura. Tylko w tym jednym przypadku wyłowiono ponad 350 ton martwych ryb. Niestety, podobne zdarzenia wystąpiły też w 2024 roku.
Nowa mapa GIOŚ – Twoje wakacyjne narzędzie bezpieczeństwa
Na szczęście dziś mamy narzędzie, które może uchronić przed nieprzyjemnymi niespodziankami – interaktywną mapę jakości wód powierzchniowych, uruchomioną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Jest dostępna bezpłatnie na stronie:
👉 https://wody.gios.gov.pl/pjwp/maps/
Co znajdziesz na mapie?
- aktualne dane o stanie ekologicznym i chemicznym wód w całej Polsce,
- pomiary z jezior, rzek, zbiorników zaporowych i wód przybrzeżnych,
- przejrzysty interfejs – wystarczy kliknąć w wybrany punkt kontrolny, by zobaczyć szczegółowe wyniki,
- dane aktualizowane co miesiąc – oparte na pomiarach z lat 2016–2021 (a wkrótce z lat 2019–2024).
Dodatkowo można zmieniać podkłady mapowe i wykonywać indywidualne pomiary powierzchni, co przydaje się nie tylko turystom, ale też lokalnym władzom i naukowcom.

Czym grozi kąpiel w zanieczyszczonej wodzie?
Lista możliwych dolegliwości nie jest wakacyjna:
- infekcje skóry,
- zapalenie spojówek,
- choroby układu pokarmowego (np. salmonella),
- zakażenia bakteryjne i pasożytnicze,
- podrażnienia dróg oddechowych.
A jeśli lubisz smażoną rybkę z pobliskiej budki – upewnij się, że nie pochodzi z wody, w której normy toksyn zostały przekroczone. Ryby mogą kumulować w organizmie metale ciężkie i toksyny, które trafiają potem na talerz.
Zanim pojedziesz – sprawdź!
W dobie kryzysu klimatycznego i intensywnego użytkowania środowiska, jakość wody nie jest już oczywistością. Ale dzięki nowym technologiom możesz samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprawdzenie mapy GIOŚ to zaledwie chwila – a może uratować nie tylko wakacje, ale i zdrowie.
Źródła:
- Interaktywna mapa jakości wód GIOŚ: https://wody.gios.gov.pl/pjwp/maps/
- O katastrofie na Odrze (2022): https://oko.press/odra-ekologiczna-katastrofa
- GIOŚ o stanie środowiska: https://www.gios.gov.pl/
- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – zagrożenia zdrowotne: https://www.pzh.gov.pl