Angus Young, legendarny gitarzysta i współzałożyciel zespołu AC/DC, obchodzi 70. urodziny. Z tej okazji grupa wyrusza w trasę koncertową „Power Up Tour” i 4 lipca 2025 roku zagra długo wyczekiwany koncert w Polsce – na PGE Narodowym w Warszawie.
Angus Young – najmniejszy z wielkich
Angus McKinnon Young urodził się 31 marca 1955 roku w Glasgow jako najmłodsze z ośmiorga dzieci. W wieku 8 lat przeprowadził się z rodziną do Australii. Wychował się w muzycznym domu – jego starsi bracia George i Malcolm również zostali znanymi muzykami. To właśnie z Malcolmem założył w 1973 roku AC/DC, mając zaledwie 18 lat.
„Zacząłem grać na gitarze, gdy byłem bardzo mały, miałem może pięć czy sześć lat. To wtedy po raz pierwszy usłyszałem Little Richarda. Później przyszła fascynacja Chuckiem Berrym. Do dziś uważam go za swojego największego bohatera”
– wspomina Angus w rozmowie z Rolling Stone.

Angus Young to jeden z tych artystów, o których mówi się, że urodzili się, by być na scenie. Ale wbrew stereotypowemu obrazowi rockowego gitarzysty, jego życie prywatne nigdy nie przypominało chaosu, który często towarzyszył jego kolegom z branży. Mimo że przez dziesięciolecia grał w jednym z najgłośniejszych i najbardziej dzikich zespołów świata, on sam był ucieleśnieniem dyscypliny i pokory.
W przeciwieństwie do wielu gwiazd rocka lat 70. i 80., Angus nigdy nie był typem imprezowicza. Unikał alkoholu i narkotyków, co w świecie muzyki rozrywkowej stanowiło raczej wyjątek niż regułę. O jego wstrzemięźliwości krążyło wiele anegdot – podczas gdy reszta zespołu świętowała sukcesy kolejną rundą drinków, Angus najczęściej siadał gdzieś z tyłu, z filiżanką herbaty, z dala od zgiełku. Ten spokojny tryb życia był jednym z sekretów jego niespożytej energii scenicznej, którą imponował przez dekady.
Wszyscy kojarzą Angusa z jego charakterystycznym szkolnym mundurkiem – krótkimi spodenkami, marynarką i czapką z daszkiem. Pomysł na ten kostium nie wyszedł jednak od niego samego, lecz od jego siostry Margaret, która uznała, że taka stylizacja będzie wyróżniać go na tle innych gitarzystów. Był to strzał w dziesiątkę. Od tamtej pory mundurek stał się jego znakiem firmowym.
Duck walk
Równie charakterystyczny był jego sposób poruszania się po scenie. Angus zapożyczył słynny „duck walk” od Chucka Berry’ego – swojego największego gitarowego idola. Krok ten, przypominający kaczy chód z gitarą, stał się jego rytualnym tańcem. Young wprowadzał go podczas każdej solówki, przemierzając scenę jak opętany dźwiękiem, wijąc się, skacząc, a czasem nawet leżąc i obracając się wokół własnej osi. Publiczność to kochała – bo w tych momentach Angus był jak żywioł, jak rozładowanie elektryczności, które idealnie pasowało do nazwy zespołu.
Choć mierzy zaledwie 157 centymetrów wzrostu, nigdy nie brakowało mu charyzmy. Przez lata był żartobliwie nazywany „najmniejszym spośród największych” albo – jak napisał FAZ – „Oskarem Matzerathem rocka”. To właśnie ta dziecięca energia, pewna groteskowość w ruchach, w połączeniu z żarliwą grą na gitarze, uczyniły z niego sceniczną legendę.
Mało kto wie, że Angus Young nie tylko potrafił zagrać agresywną solówkę, ale miał też w sobie ogromne wyczucie melodii i bluesowej wrażliwości. W utworze „Ride On” – jednej z nielicznych ballad AC/DC – zagrał jedno z najbardziej emocjonalnych solo w historii rocka.
„To był mój ukłon w stronę bluesa. Tęsknota, niedopowiedzenie, smutek – wszystko, co w tej muzyce najważniejsze”
– powiedział kiedyś w wywiadzie.
Z czasem wokół jego osoby narosło wiele mitów, ale jeden fakt pozostaje niepodważalny: mimo upływu lat Angus zachował ducha chłopca z gitarą. Niezmiennie ubrany w mundurek, z tym samym błyskiem w oku i tą samą Gibson SG w dłoniach, udowadnia, że rock and roll nie zna metryki. A jeśli zna – to na pewno nie dotyczy ona Angusa Younga. W rozmowie z Loudersound powiedział:
„Nie sądziłem, że dożyję 70-tki w szkolnym mundurku. Ale wciąż czuję się jak dzieciak. Rock and roll nigdy się nie starzeje – jeśli grasz go szczerze.”
Powstanie AC/DC i narodziny potęgi
Zespół powstał w Sydney, a jego nazwa została zasugerowana przez siostrę Margaret, która zauważyła na maszynie do szycia napis „AC/DC”. Bracia uznali, że ta nazwa doskonale oddaje charakter ich muzyki – energetycznej, surowej i bezkompromisowej.
Początkowy skład często się zmieniał, ale duet braci Young był jego fundamentem. Angus odpowiadał za solówki i efektowność sceniczną, Malcolm – za niepodrabialny rytm i konstrukcję riffów. To właśnie dzięki tej synergii powstały takie utwory jak „Let There Be Rock”, „Whole Lotta Rosie” czy „Thunderstruck”.
Największe osiągnięcia AC/DC
Zespół AC/DC wydał 17 albumów studyjnych i sprzedał na całym świecie ponad 200 milionów płyt, z czego 50 milionów to kultowy album Back in Black (1980). Jest to drugi najlepiej sprzedający się album w historii muzyki, zaraz po Thrillerze Michaela Jacksona.
Do największych wydawnictw zespołu należą:
- High Voltage (1975)
- Highway to Hell (1979)
- Back in Black (1980)
- The Razors Edge (1990)
- Black Ice (2008)
- Power Up (2020)
Zespół otrzymał dziesiątki złotych i platynowych płyt, został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame (2003) oraz zdobył statuetki Grammy, APRA i ARIA.
Trasy koncertowe i miliony fanów
AC/DC słynie z widowiskowych koncertów. Ich występ w Toronto podczas SARS Benefit Concert (2003) obejrzało ponad 500 tysięcy widzów. Łącznie, zespół zagrał tysiące koncertów, przyciągając na przestrzeni dekad ponad 100 milionów fanów.
Koncert AC/DC w Polsce – 4 lipca 2025 na PGE Narodowym
W ramach trasy „Power Up Tour”, AC/DC zagra 4 lipca 2025 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
Bilety:
- Miejsca siedzące: od 740 do 795 zł
- Miejsca stojące (płyta): 795 zł
- Bilety Platinum: od 1480 do 1989 zł
Support: Zespół The Pretty Reckless
Czy to ostatnia trasa?
Mimo wieku Angusa i faktu, że pozostaje jedynym żyjącym członkiem oryginalnego składu, zespół nie zapowiada końca działalności. Wręcz przeciwnie – Power Up Tour ma być świętem dla fanów starego, nieśmiertelnego rocka.
„Póki ludzie chcą nas słuchać, będziemy grać. A jak nie będą – to zagramy jeszcze głośniej”
– żartował Angus w wywiadzie dla BBC Radio 2.
Angus Young nie tylko stworzył jeden z najbardziej ikonicznych zespołów rockowych świata, ale również przez ponad 50 lat udowadniał, że muzyka to siła większa niż czas. Z okazji jego 70. urodzin polscy fani będą mieli wyjątkową okazję świętować razem z nim – 4 lipca na PGE Narodowym.
Źródła:
- AC/DC Official
- LiveNation Polska
- Rolling Stone – Angus Young: The Reluctant Rock Star
- BBC – Angus Young: A Life in Riffs
- Ultimate Classic Rock – 10 Unforgettable Angus Young Moments
- Loudersound – AC/DC Power Up Tour 2025
- Antyradio – Historia nazwy AC/DC
- PGENarodowy.pl – AC/DC w Warszawie
- Wikipedia – AC/DC