Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadził ograniczenia w związku z uroczystym posiedzeniem Sejmu i Senatu w 1000-lecie koronacji królów Polski.
W związku z obchodami 1000-lecia koronacji dwóch pierwszych królów Polski, w Gnieźnie obowiązywać będzie czasowy zakaz noszenia i przemieszczania broni. Nowe przepisy wchodzą w życie 25 kwietnia 2025 r. i dotyczą większości posiadaczy broni palnej.
W dniu 24 kwietnia 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP pod pozycją 541 opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzające czasowy zakaz noszenia broni w Gnieźnie. Ograniczenie będzie obowiązywać w dniu 25 kwietnia 2025 r., w związku z organizacją uroczystego posiedzenia Sejmu i Senatu RP z okazji obchodów 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski.
Zakaz obejmuje zarówno noszenie broni, jak i przemieszczanie jej w stanie rozładowanym na obszarze miasta. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa podczas uroczystości państwowych.
Zakaz nie dotyczy wszystkich. Wyłączenia obejmują m.in.:
- wewnętrzne służby ochrony przedsiębiorstw i instytucji,
- firmy posiadające koncesje na ochronę osób i mienia,
- osoby posiadające broń do ochrony osobistej w związku z obowiązkami służbowymi,
- członków misji dyplomatycznych oraz cudzoziemców chroniących oficjalne delegacje, w granicach przepisów międzynarodowych.
Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przypomina, że naruszenie zakazu stanowi czyn zabroniony na mocy art. 51 ust. 2 pkt 10 ustawy o broni i amunicji, zagrożony karą grzywny lub aresztu.
Źródło:
Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji
Dziennik Ustaw RP, poz. 541 z dnia 24.04.2025 r.