Co Polska zawdzięcza Włochom, oprócz królowej Bony, maluchów i dużych fiatów?
Giornata Nazionale del Made in Italy – święto włoskiej doskonałości
15 kwietnia we Włoszech obchodzony jest Narodowy Dzień Made in Italy (Giornata Nazionale del Made in Italy), ustanowiony w 2023 roku na cześć urodzin Leonarda da Vinci – symbolu włoskiego geniuszu i innowacyjności. Święto promuje to, co we Włoszech najlepsze: modę, design, kuchnię, rzemiosło, technologię i przemysł.

W 2025 roku uroczystości obejmują ponad 600 wydarzeń na pięciu kontynentach. W Rzymie rzemieślnicy prezentują swoje dzieła na słynnej via Margutta, w Wenecji otwarte są pracownie ceramiki, koronek i szkła Murano. Palazzo Chigi – siedziba premiera – oświetlono barwami włoskiej flagi.
Minister Adolfo Urso podkreślił znaczenie tego dnia słowami:
„Z Giornata Nazionale del Made in Italy celebrujemy naszą wizytówkę – synonim jakości i doskonałości na całym świecie. To wyjątkowa okazja, by docenić siłę naszych przedsiębiorstw, wartość naszych tradycji i ich zaangażowanie w przyszłość opartą na innowacji i zrównoważonym rozwoju.”
Polska – włoski przyjaciel i partner
Choć Królowa Bona, maluchy i Fiat 125p to najbardziej znane włoskie ślady w polskiej historii, relacje polsko-włoskie są znacznie głębsze i wielowymiarowe.
W Polsce święto Made in Italy wspierają Ambasada Włoch w Warszawie, Instytuty Kultury Włoskiej oraz lokalne oddziały Stowarzyszenia Oryginalnej Pizzy Neapolitańskiej. Organizują wydarzenia promujące włoską kulturę, modę i kuchnię – od degustacji serów i win po pokazy mody i wystawy sztuki.
Włosko-polska współpraca gospodarcza
Włochy są kluczowym partnerem gospodarczym Polski – zajmują 6. miejsce wśród rynków eksportowych i 3. w imporcie. Tylko w 2022 roku wartość wzajemnej wymiany towarowej przekroczyła 30 miliardów euro.
W Polsce działa ponad 3 tysiące włoskich firm, zatrudniających dziesiątki tysięcy pracowników. Inwestują one m.in. w motoryzację, przemysł AGD, metalurgię, chemię, logistykę i sektor spożywczy. Do największych należą:
- FCA/Stellantis – koncern motoryzacyjny obecny w Polsce od 1993 roku, z inwestycjami sięgającymi ponad 17 miliardów złotych. Zatrudnia ok. 10 tys. osób.
- Amplifon – lider rynku aparatów słuchowych, który w 2025 roku przejął polską sieć Kind, zwiększając swoją obecność do ponad 230 punktów sprzedaży.
- Malfe Poland – inwestuje w automatyzację produkcji w zakładach metalurgicznych w Pszczynie.
- Barth Italiana – rozwija działalność logistyczną w centralnej Polsce, wynajmując nowoczesne hale w rejonie Łodzi.
Z kolei polskie firmy także inwestują we Włoszech, choć na mniejszą skalę – głównie w branży budowlanej, transportowej i chemicznej.
Źródła: