Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło 28 marca 2025 roku środkową Mjanmę. To jedna z najtragiczniejszych katastrof naturalnych w regionie od lat – zginęły tysiące ludzi, setki są zaginione, a kraje regionu walczą z kryzysem humanitarnym.
Wstrząsy w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej
Epicentrum znajdowało się w pobliżu Mandalaj, drugiego co do wielkości miasta Mjanmy, jednak trzęsienie ziemi miało znacznie szerszy zasięg. Silne wstrząsy były odczuwalne w Tajlandii, Bangladeszu, Laosie, Wietnamie, Indiach oraz południowo-zachodnich Chinach. W Bangkok doszło do zawalenia się nieukończonego 30-piętrowego budynku, w wyniku czego zginęło co najmniej dziewięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Katastrofa w Mandalaj: tysiące ofiar, dramatyczne akcje ratunkowe
Według danych przekazanych przez The Guardian i Associated Press, w samej Mjanmie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 2 000, a ratownicy ostrzegają, że to nie koniec. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w Mandalaj, gdzie zawaliły się dziesiątki budynków mieszkalnych, świątyń i hoteli.
Po niemal 60 godzinach od trzęsienia ziemi, spod gruzów zawalonego hotelu Great Wall ratownicy wydobyli żywą kobietę. Akcja ta została uznana za symbol nadziei w morzu tragedii. Jak relacjonuje AP News:
„Smród śmierci unosi się nad zniszczonymi dzielnicami. Ludzie próbują ratować bliskich gołymi rękami”
Międzynarodowa pomoc
Do akcji humanitarnej przyłączyły się m.in. Indie, Chiny, Tajlandia, Malezja, Singapur i Rosja, a Stany Zjednoczone zadeklarowały przekazanie 2 milionów dolarów na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, za pośrednictwem lokalnych organizacji pomocowych.
Dostawy są jednak utrudnione z powodu zniszczonej infrastruktury – zawalone mosty, uszkodzone drogi i zamknięte lotniska blokują dostęp do wielu miejsc. ONZ podkreśla, że bezpieczne dotarcie do ofiar wymaga wsparcia politycznego i stabilizacji sytuacji w kraju.
Reżim w Mjanmie nie przerywa działań zbrojnych. Naloty mimo katastrofy
Mjanma od 2021 roku znajduje się w stanie wojny domowej po wojskowym zamachu stanu. Mimo klęski żywiołowej, wojsko kontynuowało naloty powietrzne na obszary kontrolowane przez rebeliantów. Według ABC News, ataki miały miejsce również w regionach, gdzie trwały akcje ratunkowe, co drastycznie ogranicza skuteczność niesienia pomocy cywilom.
Ucierpieli również obcokrajowcy. Co z Polakami?
Wśród ofiar trzęsienia ziemi są także obywatele innych krajów, m.in. w Tajlandii. W Bangkoku zginęło co najmniej dziewięć osób, z czego część to turyści. Na ten moment brakuje informacji o poszkodowanych Polakach.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym zapewnia, że nie otrzymało zgłoszeń o rannych lub zaginionych obywatelach RP. Ze względu na uszkodzenia budynku, w którym mieści się polska ambasada w Bangkoku, placówka została tymczasowo przeniesiona.
MSZ uruchomiło także specjalną infolinię:
+66 819364618 – dla osób przebywających w regionie i potrzebujących pomocy konsularnej.
Obywatele polscy przebywający w Mjanmie proszeni są o kontakt z ambasadą Niemiec w Rangunie, która udziela im wsparcia konsularnego.
Źródła:
- The Guardian – Myanmar earthquake: what we know so far
- Associated Press (AP) – Death toll climbs as rescue teams dig through Myanmar rubble
- ABC News – Myanmar-Thailand earthquake live updates
- Euronews (EN) – Myanmar shaken by deadly quake: UN calls for coordinated response
- ReliefWeb – Myanmar: Earthquake 2025 – Situation Report
- MSZ RP – Komunikat ws. sytuacji w Tajlandii i Mjanmie