Porwany obywatel Syrii odnaleziony w Polsce. Funkcjonariusze CBŚP w ciągu kilkudziesięciu godzin zlokalizowali miejsce przetrzymywania ofiary, zatrzymali sprawców i udaremnili próbę wymuszenia kilkuset tysięcy euro okupu.
Wspólna operacja polskich i niemieckich służb doprowadziła do uwolnienia mężczyzny porwanego na terenie Niemiec. Ofiara była przetrzymywana w jednym z budynków na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy. Funkcjonariusze zatrzymali trzech podejrzanych – dwóch w Warszawie, jednego w Katowicach.
Porwanie dla okupu na terenie Niemiec
Do porwania obywatela Syrii doszło 6 lipca 2025 roku na terenie Niemiec. Porywacze zażądali od rodziny mężczyzny kilkuset tysięcy euro okupu. 8 lipca informacja o sprawie trafiła do Centralnego Biura Śledczego Policji. Z danych operacyjnych wynikało, że sprawcy mogli przemieścić się z ofiarą do Polski.
Sprawą natychmiast zajęli się funkcjonariusze Wydziału Operacji Pościgowych CBŚP, znani jako „Łowcy Cieni”. Dzięki ścisłej współpracy z niemiecką policją rozpoczęto intensywne działania operacyjne, które doprowadziły do szybkiego zlokalizowania miejsca przetrzymywania porwanego.
Zatrzymanie w warszawskiej dzielnicy Włochy
Funkcjonariusze CBŚP potwierdzili, że porywacze wraz z ofiarą przebywają w jednym z budynków na terenie dzielnicy Włochy w Warszawie. Do działań włączyły się siły Wydziału Bojowego CBŚP oraz Zarządu CBŚP w Warszawie.
W wyniku skutecznej akcji, przeprowadzonej na miejscu 8 lipca, zatrzymano dwóch mężczyzn – obywateli Palestyny i Libanu. Uwolniony obywatel Syrii otrzymał pomoc przedmedyczną. Jak poinformowało CBŚP, jego stan zdrowia nie wymagał hospitalizacji.
Trzeci porywacz ujęty w Katowicach
Dalsze czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia, że w porwanie zaangażowany był również trzeci mężczyzna – obywatel Palestyny, który przebywał w Katowicach. Jeszcze tego samego dnia został zatrzymany przez Zarząd CBŚP w Katowicach.
Zabezpieczone dowody i zarzuty
W trakcie przeszukań lokalu i pojazdów funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli telefony komórkowe, opaski zaciskowe, taśmy klejące oraz odzież, które – według ustaleń – mogły zostać wykorzystane podczas uprowadzenia.
Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty uprowadzenia w celu wymuszenia okupu. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.
Współpraca międzynarodowa i błyskawiczna reakcja
Centralne Biuro Śledcze Policji podkreśliło, że sprawa była możliwa do rozwiązania dzięki modelowej współpracy z niemieckimi służbami. To właśnie szybka wymiana informacji, zaufanie operacyjne oraz działania analityczne i techniczne pozwoliły na skuteczne przeciwdziałanie próbie wymuszenia.
Według rzecznika CBŚP, sprawa pokazuje, że Polska nie jest bezpieczną przystanią dla międzynarodowych grup przestępczych. Działania służb były prowadzone z zachowaniem pełnej dyskrecji i skuteczności – ofiara została uwolniona, a sprawcy trafili do aresztu w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin od zgłoszenia.