Katastrofa smoleńska: prokuratura chce aresztu dla 41 rosyjskich medyków

Data:


Prokuratura Krajowa ogłosiła zwrot w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Śledczy zapowiedzieli złożenie wniosków o tymczasowy areszt wobec 41 rosyjskich biegłych medyków, którzy uczestniczyli w sekcjach zwłok ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Zarzuty dotyczą poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej.


Prokuratura: poświadczenie nieprawdy w 61 sekcjach zwłok

W opublikowanym w czwartek 10 kwietnia komunikacie Prokuratura Krajowa poinformowała, że zamierza skierować do sądu wnioski o tymczasowy areszt dla 41 rosyjskich medyków sądowych. W przypadku ich uwzględnienia, możliwe będzie wydanie listów gończych oraz wszczęcie międzynarodowych poszukiwań.

Fot: Staszewski, CC BY-SA 2.5,

Zarzuty wobec biegłych dotyczą sekcji zwłok 60 ofiar katastrofy. Zdaniem śledczych, w dokumentacji opisano czynności, które nie zostały wykonane, a także doszło do błędnej identyfikacji ciał i opisania nieistniejących obrażeń. „Nieprawdziwe zapisy w opiniach dotyczyły różnych okoliczności, w tym braku opisu cech identyfikacyjnych poszczególnych ofiar, braku opisu istotnych obrażeń ciała, opisania narządów i obrażeń ciała, które w konkretnym przypadku nie istniały, a także opisania wykonanych czynności w zakresie preparatyki sekcyjnej, których faktycznie nie wykonano” – podaje Prokuratura Krajowa.


Brak współpracy z Rosją

Śledczy informują, że strona rosyjska odmówiła realizacji wniosków o pomoc prawną, w tym ogłoszenia podejrzanym zarzutów i ich przesłuchania. W związku z tym zdecydowano się na kroki umożliwiające międzynarodowe poszukiwania za pośrednictwem listów gończych.

Wcześniej sąd wydał postanowienia o tymczasowym aresztowaniu trzech rosyjskich kontrolerów lotów, w tym Pawła P., podejrzanych o nieumyślne sprowadzenie katastrofy lotniczej. Również oni są poszukiwani międzynarodowo.


Dwa postępowania prokuratorskie w toku

Obecnie prowadzone są dwa śledztwa dotyczące katastrofy smoleńskiej:

  1. Główne postępowanie, które ma ustalić przyczyny katastrofy – według informacji prokuratury, tłumaczona jest właśnie opinia międzynarodowego zespołu biegłych. Polska wersja tego dokumentu ma być gotowa do końca maja 2025 roku.
  2. Postępowanie w sprawie utrudniania śledztwa – dotyczy działań rosyjskich władz wobec wraku Tu-154M, w tym jego niszczenia i utrudniania dostępu stronie polskiej. Jak informuje Prokuratura Krajowa, postępowanie to dobiega końca i najprawdopodobniej zakończy się bez postawienia zarzutów.

Wnioski komisji Millera

W 2011 roku Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, kierowana przez Jerzego Millera, opublikowała raport wskazujący, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było zejście samolotu poniżej minimalnej wysokości zniżania przy braku kontaktu wzrokowego z ziemią. W raporcie podkreślono:

  • błędne decyzje załogi samolotu,
  • zła organizacja lotu,
  • niedostateczne przygotowanie pilotów,
  • nieprawidłowe działanie rosyjskich kontrolerów lotu,
  • brak odpowiedniego nadzoru i presja obecna na pokładzie.

Raport komisji Millera został pozytywnie oceniony przez środowiska międzynarodowe, w tym Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) i ICAO.


Stan śledztwa w 15. rocznicę katastrofy

Jak podkreśla Prokuratura Krajowa, od 2016 roku przesłuchano ponad 1000 świadków oraz uzyskano kilkaset opinii biegłych różnej specjalności. Akta sprawy liczą blisko 2000 tomów. Śledztwo nadal nie zostało zakończone, a jego pełna konkluzja zależy od ukończenia analizy tłumaczonej obecnie opinii międzynarodowej.


Źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Afera w porcie w Świnoujściu. Prokuratura bada budowę za ponad 20 milionów złotych

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości...

Znamy napęd Antoniego Macierewicza! I innych podobnych organizmów😊

DNA, politycy i gwiazdy show-biznesu – co ich łączy?...

Historia kompromitacji amerykańskich lotniskowców – czy epoka super-carriers dobiega końca?

Od czasów II wojny światowej lotniskowce były symbolem potęgi...