Netflix przejął inicjatywę w ekranizacji klasyki polskiej literatury. Gdy platforma rozpoczęła prace nad własnym serialem opartym na „Lalce” Bolesława Prusa, Telewizja Polska wycofała się z planów realizacji konkurencyjnej produkcji.
Równolegle do serialu streamingowego powstaje jednak niezależna wersja kinowa, której zdjęcia właśnie ruszyły. Oto wszystko, co wiadomo o obu produkcjach.
TVP rezygnuje z serialu. Netflix był szybszy
Telewizja Polska prowadziła rozmowy z producentem Radosławem Drabikiem z firmy Gigant Films, planując wspólną ekranizację „Lalki” zarówno w wersji kinowej, jak i serialowej. Ostatecznie jednak zrezygnowała z udziału w serialu, tłumacząc swoją decyzję faktem, że Netflix jako pierwszy rozpoczął produkcję własnej wersji.
Jak podkreślił producent Radosław Drabik, TVP nie sfinalizowała umowy, a decyzja o rezygnacji zapadła formalnie wiosną 2025 roku, gdy zdjęcia do serialu Netfliksa były już przesądzone.
Serial „Lalka” od Netfliksa – nowoczesna reinterpretacja klasyki
Netflix realizuje sześcioodcinkowy serial „Lalka”, który – jak podkreślają twórcy – nie będzie klasyczną adaptacją powieści Bolesława Prusa, lecz jej autorską reinterpretacją. Produkcja ma na nowo opowiedzieć o emocjach, namiętnościach i społecznych napięciach XIX-wiecznej Warszawy, ale z perspektywy współczesnej wrażliwości.
W głównych rolach występują Tomasz Schuchardt jako Stanisław Wokulski oraz Sandra Drzymalska jako Izabela Łęcka. Za reżyserię odpowiada Paweł Maślona, twórca filmów „Kos” i „Atak paniki”, a zdjęcia rozpoczęły się 1 lipca 2025 roku. Premiera planowana jest na wiosnę 2026 roku.

– „To nie będzie typowa adaptacja. Chcemy pokazać pełne spektrum tej miłości nieczystej – od zakochania przez uzależnienie, zazdrość, obsesję, aż po samotność”
– zapowiedział Tomasz Schuchardt w rozmowie z RMF FM.
„Wokulski będzie człowiekiem z krwi i kości. Romantycznym, ale też toksycznym. Jego miłość ociera się o stalking”
– dodał.

Także Sandra Drzymalska zaznacza, że serialowa Izabela nie będzie „papierową arystokratką”, ale bohaterką, którą poznajemy od wewnątrz, z własnymi dylematami, siłą i sprzecznościami:
– „Izabela to kobieta wykształcona, osadzona w epoce, ale zadająca pytania o swoją rolę, wolność, uczucia. Chciałam zbudować postać, która nie będzie tylko projekcją Wokulskiego”
– powiedziała aktorka w wywiadzie dla Filmwebu.
Reżyser Paweł Maślona zapowiada, że serial nie będzie wierną ekranizacją powieści Prusa, lecz próbą odczytania jej w duchu współczesnym, z elementami psychodramy, humoru, kryminału i tragikomedii.
– „Chciałbym, żeby widzowie zobaczyli nie tyle lekcję literatury, co historię, która ich poruszy, zaskoczy i nie da prostych odpowiedzi. To będzie serial emocji, nie pomnika”
– wyjaśnił Maślona w rozmowie z Filmwebem.
Zdjęcia realizowane są w różnych historycznych lokalizacjach – m.in. w Pałacu w Nieborowie, Warszawie, Łodzi, Lublinie i Łańcucie. Scenografię opracowuje Joanna Macha, kostiumy przygotowuje Dorota Roqueplo, a za zdjęcia odpowiada Paweł Flis. Producentem wykonawczym jest Jan Kwieciński.
Serial „Lalka” od Netfliksa ma liczyć sześć odcinków, a jego premiera przewidywana jest na pierwszą połowę 2026 roku. Jak podkreśla ekipa, Warszawa – odtworzona z historyczną dbałością – będzie „trzecim głównym bohaterem” tej opowieści.
– „Miasto żyje, oddycha, zmienia się – jak nasi bohaterowie. Chcemy pokazać Warszawę nie tylko jako tło, ale jako pulsujące centrum epoki pełnej kontrastów”
– dodała scenarzystka Jagoda Dutkiewicz w rozmowie z RMF FM.
Filmowa „Lalka” bez TVP, ale z gwiazdorską obsadą. Zdjęcia już trwają
Równolegle do serialowej produkcji Netfliksa powstaje pełnometrażowa ekranizacja „Lalki” Bolesława Prusa realizowana przez Gigant Films. Film od początku planowany był jako niezależna superprodukcja kinowa i mimo początkowych rozmów z Telewizją Polską, ostatecznie powstaje bez udziału TVP.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 22 lipca 2025 roku i potrwają do końca grudnia. Plany zdjęciowe obejmują m.in. Warszawę, Paryż, Łódź, Wrocław i Lublin. Premierę zapowiedziano na jesień 2026 roku lub pierwsze miesiące 2027 – możliwie w okolicach Walentynek. Produkcja ma mieć charakter kostiumowego dramatu z dużym rozmachem, z budżetem wynoszącym około 50 mln zł.

W głównych rolach występują:
- Marcin Dorociński jako Stanisław Wokulski
- Kamila Urzędowska jako Izabela Łęcka
- Marek Kondrat jako Ignacy Rzecki
- Agata Kulesza, Maja Komorowska, Andrzej Seweryn – w rolach drugoplanowych

Reżyserem filmu jest Maciej Kawalski, a za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr.. Scenariusz przygotowali wspólnie Kawalski i Łukasz Światowiec. Film ma trwać około 150 minut i będzie wierny strukturze oraz realiom powieści Prusa, z naciskiem na klasyczną narrację i literacką stylizację.
– „Stanisław Wokulski jest człowiekiem pełnym sprzeczności – marzycielem i pragmatykiem. Mam nadzieję, że widzowie zobaczą w nim nie tylko bohatera XIX wieku, ale i kogoś bliskiego naszym czasom”
– powiedział Marcin Dorociński w rozmowie z Filmwebem, dodając:
„Choć czasy się zmieniają, serca wciąż biją tak samo”
Producent Radosław Drabik z Gigant Films zapowiedział, że będzie to adaptacja zarówno atrakcyjna dla miłośników literatury, jak i dla widzów szukających poruszającej historii na wielkim ekranie:
– „Moim marzeniem jest realizacja filmu, który dla fanów książki będzie wspaniałą adaptacją, a dla tych, którzy jeszcze jej nie czytali – mocną zachętą do lektury. Przede wszystkim będzie to znakomita rozrywka i filmowe wydarzenie”
– powiedział w wywiadzie dla Filmwebu.
Choć Telewizja Polska pierwotnie miała uczestniczyć w produkcji, ostatecznie wycofała się z serialu, a film powstaje jako projekt niezależny.
– „Film jest bezpieczny. Zdjęcia startują. Obecność Telewizji Polskiej nie jest warunkiem powstania filmu. Film produkuje Gigant Films”
– zaznaczył Drabik w rozmowie z „Vivą”.
Produkcja będzie miała charakter kameralno-epicki – ma uchwycić zarówno dramatyczny rozwój relacji Wokulskiego z Izabelą, jak i tło społeczne, polityczne i ekonomiczne Warszawy końca XIX wieku. Zdjęcia powstają w historycznych wnętrzach i plenerach – w tym w Łazienkach Królewskich, pałacu w Wilanowie i willi Ochorowiczów w Wiśle.
Dwie twarze „Lalki” – nowoczesność kontra klasyka
Powstanie dwóch równoległych ekranizacji jednej z najważniejszych powieści w historii polskiej literatury to sytuacja bez precedensu. Netflix oferuje reinterpretację z feministycznym zacięciem i współczesną wrażliwością. Film kinowy od Gigant Films będzie natomiast klasycznym widowiskiem kostiumowym z gwiazdorską obsadą.
TVP, wycofując się z produkcji, zrezygnowała z udziału w obu wersjach – zarówno serialowej, jak i filmowej – choć wcześniej była gotowa zainwestować nawet 10 milionów złotych.

Harmonogram produkcji
Produkcja | Format | Reżyser | Obsada główna | Data premiery |
---|---|---|---|---|
Netflix | Serial (6 odcinków) | Paweł Maślona | Schuchardt, Drzymalska | 2026 (prawdopodobnie wiosna) |
Gigant Films | Film kinowy (150 min) | Maciej Kawalski | Dorociński, Urzędowska, Kondrat, Kulesza | Jesień 2026 / luty 2027 |
Która „Lalka” okaże się bliższa współczesnym widzom?
Równoległa realizacja dwóch niezależnych ekranizacji „Lalki” to wydarzenie bez precedensu w historii polskiej kultury audiowizualnej. Z jednej strony Netflix stawia na nowoczesną reinterpretację – psychologiczną, emocjonalną i gatunkowo zróżnicowaną. Z drugiej – Gigant Films proponuje wierną literze powieści, klasyczną ekranizację z udziałem największych nazwisk polskiego kina.
Dwie „Lalki”, dwie wizje, dwie różne drogi do serca widza. W wersji Netfliksa postaci stają się punktem wyjścia do współczesnych refleksji o obsesji, wolności, społecznym napięciu i emocjonalnej niedojrzałości. W wersji kinowej – to historia pełna historycznego oddechu, kostiumów i kulturowego szacunku wobec pierwowzoru. Która z tych wersji trafi mocniej do odbiorców – przekonamy się w 2026 roku.
Źródła:
- RMF24 – Nowa „Lalka” na Netfliksie. Tomasz Schuchardt: To będzie love story innego typu
- Filmweb – TYLKO U NAS: Serial „Lalka” dla Netflixa. Sandra Drzymalska i Tomasz Schuchardt w głównych rolach
- Viva.pl – Zwrot akcji w sprawie „Lalki”. Huczy o decyzji TVP – znamy szczegóły
- Filmweb – „Lalka”: Stanisław Wokulski obsadzony. Zagra go Marcin Dorociński
- Filmweb – „Lalka”: Będzie nowa ekranizacja książki Bolesława Prusa. Wiemy, kiedy ruszają zdjęcia
- PAP – Radosław Drabik: film „Lalka” będzie realizowany, serial – nie
- Plejada.pl – Andrzej Seweryn dołącza do gwiazdorskiej obsady „Lalki”. Wiemy, kogo zagra