W ciągu ostatnich dni z Odry i Kanału Gliwickiego wyłowiono setki kilogramów martwych ryb. Badania potwierdziły obecność wirusa CyHV-2, który może być przyczyną śnięć.
W środę, 23 kwietnia 2025 roku, pracownicy Wód Polskich odłowili około 670 kg śniętych ryb z Odry oraz 200 kg z Kanału Gliwickiego. Badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach wykazały obecność wirusa CyHV-2, znanego z wysokiej śmiertelności wśród karasi srebrzystych.
Skala zjawiska
Śnięte ryby zaobserwowano na odcinkach Odry od stopnia wodnego Koźle do Krapkowic oraz w Kanale Gliwickim, szczególnie w sekcjach od I do VI. Najwięcej martwych ryb wyłowiono w rejonie Koźla (350 kg), Januszkowic (120 kg), Krępy (150 kg) i Krapkowic (50 kg). W Kanale Gliwickim odnotowano łącznie około 200 kg śniętych ryb, z czego najwięcej w sekcjach Sławięcice i Nowa Wieś.
Badania i podejrzenia

Pracownicy Wód Polskich dostarczyli żywe ryby z Kanału Gliwickiego do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Badania wykazały obecność wirusa CyHV-2, który atakuje głównie karasie srebrzyste. Objawy zakażenia obejmują letargiczne zachowanie, martwicę skrzeli, wybroczyny oraz obrzęk nerek.
Choć w Kanale Gliwickim potwierdzono obecność wirusa, przyczyna śnięć w samej Odrze pozostaje oficjalnie niepotwierdzona. Wody Polskie nadal analizują próbki wody pod kątem obecności „złotej algi” (Prymnesium parvum), jednak dotychczasowe wyniki nie potwierdziły jej obecności.
Działania służb
Wody Polskie w Gliwicach prowadzą wzmożone patrole prewencyjne od strony lądu i wody, kontrolują przepływ wód w Kanale Gliwickim i Kanale Kędzierzyńskim oraz współpracują ze służbami i instytucjami wszystkich szczebli. Na bieżąco monitorowany jest także stan siatki zamontowanej w starorzeczu rzeki Odry w Januszkowicach.
Monitorowanie jakości wód
W kontekście obecnej sytuacji warto przypomnieć o dostępnych narzędziach umożliwiających monitorowanie stanu środowiska wodnego. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) prowadzi monitoring jakości wód powierzchniowych, podziemnych i morskich oraz osadów dennych. Dane dotyczące monitoringu wód i osadów dennych są udostępniane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
Fakty Plus już wcześniej informowały o inicjatywach GIOŚ mających na celu udostępnianie społeczeństwu danych środowiskowych poprzez nowoczesne technologie. Więcej informacji można znaleźć w artykule: https://faktyplus.pl/mapa-czystych-wod-kapieliska-gios/
Źródła:
- Wirtualna Polska: Z Odry wyłowiono 670 kg śniętych ryb. Pierwsze wyniki badań
- Wodne Sprawy: Wirus CyHV-2 w Odrze i Kanale Gliwickim – zagrożenie dla rybWodne Sprawy
- GIOŚ: Monitoring jakości wód
- Fakty Plus: Mapa czystych wód – kąpieliska GIOŚ