Jezioro Roś w Piszu. Dwóch pijanych mężczyzn na skuterze wodnym pływało z dużą prędkością w pobliżu plaży, ignorując sygnały policyjnej łodzi. Wpadli do wody do wody i zaczęli awanturę. Trafili do aresztu.
Skuter wodny bez dokumentów, kierowca z promilami
Jak poinformowała piska policja, wodniacy patrolujący jezioro Roś zauważyli skuter pływający z nadmierną prędkością w rejonie plaży, wytwarzający wysokie fale. To szczególnie ryzykowne zachowanie w miejscu, gdzie przebywają kąpiący się ludzie i dzieci.
Mimo użycia sygnałów świetlnych i dźwiękowych, osoby na skuterze ignorowały polecenie zatrzymania się i odpłynęły z impetem. Chwilę później, przy jednym z ośrodków wypoczynkowych, mężczyźni spadli do wody, co umożliwiło interwencję funkcjonariuszy.
Prawie 2,5 promila i brak uprawnień
Zatrzymani okazali się mieszkańcami powiatu ostrołęckiego w wieku 30 i 31 lat. Badanie alkomatem wykazało, że starszy z nich miał prawie 2,5 promila alkoholu, a młodszy – blisko 2 promile. Jak ustalili funkcjonariusze, skuter wodny nie miał obowiązkowego oznaczenia i dokumentu rejestracyjnego, a żaden z mężczyzn nie posiadał wymaganych dokumentów kwalifikacyjnych uprawniających do prowadzenia pojazdu wodnego z silnikiem o mocy powyżej 10 kW.

Początkowo żaden z nich nie przyznawał się do kierowania. W międzyczasie doszło do kłótni między nimi, po której obaj zaczęli się agresywnie zachowywać wobec funkcjonariuszy.
Groźby karalne wobec policjanta
31-latek usłyszał zarzut znieważenia policjanta i kierowania gróźb karalnych. Mężczyzna przyznał się do winy i oświadczył, że wraz z kolegą przyjechał do Pisza tylko po to, by „popływać na skuterze”. Dodał również, że wcześniej obaj spożywali alkohol w ośrodku wypoczynkowym, a całe zdarzenie było – jak to określił – „skutkiem alkoholu”. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Sternik przyznał się do winy
Drugi z zatrzymanych, 30-latek, usłyszał aż trzy zarzuty. Dotyczą one:
- kierowania skuterem wodnym w stanie nietrzeźwości,
- niezatrzymania się do kontroli policyjnej łodzi patrolowej,
- znieważenia trzech funkcjonariuszy.
Przyznał się do winy i potwierdził, że to on prowadził skuter, a jego kolega był pasażerem. Za te przestępstwa grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Apel do turystów: alkohol i sprzęt wodny to niebezpieczne połączenie
Policja z Pisza podkreśla, że użytkowanie skuterów wodnych pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla samego użytkownika, ale i dla innych uczestników wypoczynku nad wodą. Przypomina też, że obowiązkiem każdej osoby kierującej sprzętem motorowodnym jest posiadanie ważnych uprawnień oraz przestrzeganie przepisów.
Do podobnych sytuacji dochodzi coraz częściej w sezonie letnim, kiedy turyści lekceważą zasady bezpieczeństwa na wodzie, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji – zarówno prawnych, jak i tragicznych w skutkach wypadków.
Źródło: Policja