Rząd chce przedłużyć ograniczenie prawa do azylu na granicy z Białorusią

Data:

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu wniosku o wydłużenie obowiązującego rozporządzenia o kolejne 60 dni.

Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o przedłużeniu czasowego ograniczenia prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią. Wniosek trafi teraz do Sejmu. Ograniczenia obowiązują od końca marca i mają na celu przeciwdziałanie presji migracyjnej ze strony białoruskiego reżimu. Choć przepisy przewidują wyjątki dla osób szczególnie wrażliwych, nie brakuje głosów krytyki ze strony organizacji praw człowieka.


Przedłużenie ograniczenia

We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę o skierowaniu do Sejmu wniosku o wyrażenie zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową na granicy z Republiką Białorusi.

„Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu wniosku o wyrażenie zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Republiką Białorusi, przedłożoną przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka”

– przekazano na oficjalnym profilu resortu na platformie X.
(Źródło: MSWiA/X)

Obowiązujące obecnie przepisy, które weszły w życie 27 marca, wygasają 26 maja. Rząd chce przedłużyć ich działanie o kolejne 60 dni.


Cel i podstawy prawne

Podstawą do wprowadzenia ograniczenia była ustawa uchwalona przez Sejm w lutym 2025 roku. Za jej przyjęciem głosowało 386 posłów, 38 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa umożliwia czasowe, terytorialne ograniczenie przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową – jednorazowo na nie dłużej niż 60 dni, z możliwością przedłużenia za zgodą Sejmu.

„Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie ochrony granicy i zapobieżenie destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Polsce i innych państwach UE, wynikającej z kreowania sztucznej presji migracyjnej przez państwa trzecie graniczące z Polską lub inne podmioty”

– wyjaśniono na profilu Kancelarii Sejmu.
(Źródło: Kancelaria Sejmu/X)


Wyjątki i grupy chronione

Mimo obowiązywania ograniczeń, Straż Graniczna przyjmuje wnioski o azyl od osób szczególnie wrażliwych, takich jak małoletni bez opieki, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami czy wymagające szczególnego traktowania ze względu na wiek lub stan zdrowia. Ochrona przysługuje też tym, wobec których istnieje realne zagrożenie poważnej krzywdy w kraju pochodzenia.


Poparcie prezydenta

Ustawę podpisano pod koniec marca br. Prezydent Andrzej Duda poparł rozwiązania przyjęte przez Sejm.

„Zdecydowałem, że tak zwana ustawa azylowa wejdzie w życie. Podpisałem ją, bo uważam, że jest potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic”

– powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie konferencji prasowej.


„Cieszę się, że premier, po tym gdy został znów premierem, zmienił zdanie na temat granicy wschodniej, bo przypomnę, że kontestował obronę wschodniej granicy, kontestował też budowę zapory na tej granicy, dzisiaj jest wielkim jej zwolennikiem. Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”

– dodał.
(Źródło: konferencja prasowa prezydenta, marzec 2025)


Krytyka ze strony organizacji i ekspertów

Propozycje rządu spotkały się z krytyką ze strony organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wyrażają obawy, że ograniczenie dostępu do procedur azylowych może być sprzeczne z konstytucją oraz międzynarodowymi zobowiązaniami Polski, w tym Konwencją genewską.


Wniosek rządu trafi teraz do Sejmu. Jeżeli zostanie przyjęty, ograniczenie prawa do azylu na granicy z Białorusią zostanie przedłużone o kolejne 60 dni. Rząd zapowiada dalsze działania mające na celu zabezpieczenie granicy i walkę z presją migracyjną wywoływaną – jak podkreślają przedstawiciele władz – przez działania białoruskich służb.


Źródła:

  1. MSWiA – profil na platformie X
  2. Kancelaria Sejmu – profil na platformie X
  3. Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, konferencja prasowa, marzec 2025

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Uwaga kierowcy! W czwartek (8 maja) zamknięcie Zakopianki w rejonie tunelu pod Luboniem Małym

W czwartek, 8 maja, kierowców podróżujących Zakopianką czekają istotne...

Czy Trump może zostać papieżem?

Konklawe – papieże, morderstwa, ich dzieci i kochanki Konklawe to...

mStłuczka, AI, i inne nowe funkcje w mObywatel

Zintegrowane podpisy elektroniczne, mLegitymacje, mStłuczka oraz asystent oparty na...