Zaginięcie 11-letniej Patrycji. Odnaleziono ją po 36 godzinach – pomógł Child Alert i ogólnopolska mobilizacja

Date:

Dziewczynka z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi zaginęła we wtorek 13 maja. W środę ruszył ogólnopolski Child Alert, a w czwartek rano Patrycja została odnaleziona.

Sprawa ma niepokojące kulisy i zbiegła się z kampanią #zaginioneNIEzapomniane, przypominającą o dzieciach, które zaginęły wiele lat temu i nigdy nie wróciły do domu.


To były dramatyczne godziny dla rodziny, lokalnej społeczności i służb. We wtorek, 13 maja około godziny 12:30 zaginęła 11-letnia Patrycja z Dziewkowic (woj. opolskie). Dziewczynka była u dziadków, ale do domu już nie wróciła. Gdy jej mama wróciła z pracy, zastała puste mieszkanie i natychmiast zaalarmowała bliskich – nikt jednak nie wiedział, co stało się z dzieckiem.

Z każdą godziną niepokój narastał. Policja w Strzelcach Opolskich wszczęła szeroko zakrojone poszukiwania, do których dołączyli strażacy (zarówno PSP, jak i OSP) oraz mieszkańcy. Przeszukano m.in. pobliski kamieniołom.


Child Alert i alert RCB

W środę, 14 maja, policja poinformowała o wszczęciu procedury Child Alert, uruchamianej w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Wysłano również alert RCB do milionów mieszkańców Polski. — Jest realne zagrożenie życia i zdrowia — przekazała mł. asp. Dorota Janać z KPP w Strzelcach Opolskich.


Odnalezienie w Żorach

W czwartek, 15 maja o świcie, policja poinformowała o szczęśliwym zakończeniu poszukiwań:

Patrycja została odnaleziona około godz. 5:00 rano w mieszkaniu w Żorach na Śląsku. Jest cała i zdrowa

— przekazała Wirtualnej Polsce kom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka KWP w Opolu.

Dziewczynka została przewieziona na Opolszczyznę w asyście policjantów. W związku ze sprawą zatrzymano 24-letniego mężczyznę, który według nieoficjalnych informacji miał zostać ujęty o godz. 4 rano w swoim zakładzie pracy. Trwa ustalanie relacji między Patrycją a mężczyzną: czy spotkanie było dobrowolne, jak długo się znali i czy doszło do kontaktu za pośrednictwem internetu.

W działania zaangażowano nie tylko lokalne jednostki z Opola i Strzelec Opolskich, ale również funkcjonariuszy z Katowic, Łodzi oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.


Ogólnopolska kampania #zaginioneNIEzapomniane

Do zaginięcia Patrycji doszło niemal równolegle z rozpoczęciem ogólnopolskiej kampanii #zaginioneNIEzapomniane, prowadzonej przez Komendę Główną Policji i Fundację ITAKA. Jej celem jest przypomnienie o dzieciach zaginionych przed laty, których sprawy wciąż są nierozwiązane. O akcji Fakty Plus pisały w artykule zaginioneNIEzapomniane – w Polsce rocznie znika ponad 2 tysiące dzieci!

W latach 2022–2024 w Polsce zaginęło ponad 6 300 dzieci. Choć większość z nich wraca do domu, w policyjnych bazach nadal figuruje 52 małoletnich zaginionych od ponad 5 lat. W kampanii przedstawiane są m.in. przypadki Moniki Kobyłki (zaginęła w 2012 r.) czy Ani Jałowiczor (zaginęła w 1995 r.).

Ta kampania to przypomnienie, że Policja nie zamyka tych spraw. Wciąż analizujemy, wykorzystujemy nowe metody, czekamy na informacje od świadków

— mówi insp. Konrad Krakowiak, zastępca dyrektora Biura Kryminalnego KGP.


25 maja – Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Zwieńczeniem kampanii będzie 25 maja, kiedy w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Symbolem tego dnia jest niezapominajka – znak pamięci o tych, którzy nie wrócili. W wielu miastach, m.in. Warszawie, Gdańsku i Krakowie, budynki zostaną podświetlone na niebiesko.

Numer 116 000 – Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka – będzie eksponowany na fasadach znanych obiektów, w tym PGE Narodowego i Warsaw Spire.


Masz informację? Nie czekaj

Każda informacja może mieć znaczenie. Policja apeluje, by kontaktować się z numerem 997, 112 lub anonimowo przekazywać dane poprzez Fundację ITAKA:
📞 116 000 – czynny 24/7, bezpłatnie, anonimowo.

Każde dziecko zasługuje na to, by wrócić do domu. A każda rodzina – na spokój i prawdę

— mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.


Źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Polska pierwszy raz odmówiła przyjęcia migrantów z Niemiec. Berlin zaskoczony

Niemiecka prasa: „To przełom”. Polska Straż Graniczna odrzuca niemiecki...

CBŚP rozbiło grupę wyłudzającą leasingi. Straty sięgają ponad 34 milionów złotych

Fikcyjne firmy, nieistniejący sprzęt, setki zarzutów i dziesiątki podejrzanych...

Przez 50 tysięcy lat nie spotykali sąsiadów?

Thorin: co zostawił ostatni neandertalczyk W pewnej jaskini w południowej...

Stanął na przejeździe z dziećmi i czekał, aż przyjedzie pociąg. Skrajna nieodpowiedzialność kierowcy w Grębocicach

Zignorował czerwone światło, zamykające się rogatki i… zdrowy rozsądek....