Sztuczna inteligencja lepsza od człowieka w topowym wyścigu dronów!

Data:

Dron wspomagany przez AI pokonał człowieka w najbardziej zaawansowanym wyścigu dronów na świecie, rozgrywanym podczas mistrzostw A2RL x DCL w Abu Zabi.


Dron AI szybszy od człowieka – historyczny moment w Abu Zabi

Podczas inauguracji Mistrzostw Dronów Autonomicznych A2RL x DCL w Abu Zabi, świat był świadkiem przełomu technologicznego, który na długo zapisze się w historii lotnictwa i sztucznej inteligencji. Dron wspomagany przez algorytmy AI pokonał czołowego pilota z Ligi Mistrzów Dronów (DCL), zwyciężając w bezpośrednim pojedynku człowiek kontra maszyna – po raz pierwszy w tak wymagających warunkach i przy tej skali wydarzenia. Jak podkreśla Markus Stampfer, prezes zarządu DCL:

„Stworzyliśmy autonomicznym lotom warunki, jakie panują podczas elitarnych wyścigów, i sztuczna inteligencja sprostała temu wyzwaniu. To ogromny krok naprzód dla sportu i dla technologii”.

Na trybunach Marina Hall w Abu Zabi zasiadło ponad 2500 widzów, którzy mogli śledzić zawody w czterech wyścigowych formatach: AI vs. człowiek, wielki wyścig AI, autonomiczny wyścig drag oraz multiwyścig. Kluczowym bohaterem całego wydarzenia był zespół MavLab z Uniwersytetu Technicznego w Delft (TU Delft), który zdominował mistrzostwa, zdobywając trzy z czterech głównych tytułów. „Zwycięstwa w kategoriach Wielkie wyzwanie AI oraz Sztuczna inteligencja kontra człowiek to ważny kamień milowy dla naszego zespołu” – powiedział Christophe De Wagter, lider MavLab.

„To, że nasze algorytmy okazały się najlepsze w warunkach takiej presji i zabieramy do domu lwią część puli nagród, jest dla nas źródłem niesamowitej satysfakcji”.


Technologia na granicy możliwości

Każdy z zespołów korzystał z identycznych dronów, wyposażonych w nowoczesny moduł NVIDIA Jetson Orin NX, kamerę z przodu oraz bezwładnościowy moduł pomiarowy (IMU). Całość działała bez jakiejkolwiek interwencji człowieka – wyścigi bazowały wyłącznie na analizie danych w czasie rzeczywistym i błyskawicznym podejmowaniu decyzji przez AI. Drony osiągały prędkości przekraczające 150 km/h, manewrując w skrajnie trudnym środowisku – torze, którego konstrukcja była minimalistyczna wizualnie, z szerokimi odstępami, zmiennym oświetleniem i minimalną liczbą znaczników. Tak zaprojektowana przestrzeń zmuszała algorytmy do zaawansowanego przetwarzania percepcyjnego. Jak zauważył Stephane Timpano z ASPIRE:

„To, co zobaczyliśmy w ten weekend, przybliża nas do przeskalowania systemów autonomicznych na życie codzienne”.


Zwycięzcy i rekordy

Największe laury przypadły MavLab, które wygrało:

  • Wielkie wyzwanie AI – najlepszy czas na 170-metrowym torze (dwa okrążenia z 22 bramkami) to zaledwie 17 sekund;
  • Pojedynek AI kontra człowiek – dron AI pokonał najlepszego pilota DCL;
  • Autonomiczny wyścig drag – pierwszy tego typu wyścig na świecie, wygrany przez algorytmy MavLab.

Z kolei TII Racing, zespół reprezentujący Instytut ds. Innowacji Technologicznych z Abu Zabi, zdobył zwycięstwo w multiwyścigu, gdzie kluczowe było współdziałanie wielu dronów przy dużej prędkości i skuteczne unikanie kolizji. To osiągnięcie dowodzi, że AI nie tylko potrafi latać szybciej od człowieka, ale również potrafi działać zespołowo – w czasie rzeczywistym i w warunkach dynamicznej zmienności.


Szkolenia dla studentów

Równolegle z mistrzostwami działał program edukacyjny A2RL X DCL Drone STEM, opracowany z UNICEF i ATRC, którego celem było rozwijanie umiejętności młodzieży z Emiratów w zakresie nowoczesnych technologii. Ponad 100 studentów przeszło intensywne szkolenia, a aż 60% z nich uzyskało certyfikat Zaufanego Operatora, potwierdzający ich kompetencje w pilotażu i programowaniu dronów.

Fakty Plus Informacje
Źródło: a2rl – materiały prasowe

Co ciekawe, organizatorzy nie zamierzają zwalniać tempa – już teraz trwają przygotowania do sezonu 2 autonomicznych wyścigów samochodowych A2RL, który odbędzie się pod koniec 2025 roku na legendarnym torze Yas Marina Circuit.


Źródło: AETOSWire

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Ponad podziałami dla edukacji. Sejm blisko przyjęcia dużej nowelizacji Karty Nauczyciela

W Sejmie trwają prace nad największą od lat nowelizacją...

I rak, i ryba. Czy pomogą nam usunąć mikroplastik ze środowiska?

Plastik w rzekach, morzach i oceanach to poważny problem....

Komisja Europejska chce pełnej elektryfikacji flot firmowych do 2030 roku. Czy zmiany będą dotyczyć także JDG?

Komisja Europejska planuje kolejne zaostrzenie polityki klimatycznej. Zgodnie z...

Na Pol’and’Rocku zbadasz piersi, prostatę i wątrobę. Fani już mocno dojrzali ;)

Rock, wolność i… profilaktyka. Pol’and’Rock Festival dba o zdrowie uczestników....