Nowe przepisy wywołały falę wniosków o warunki zabudowy. Za opóźnienia urzędy mogą płacić wysokie kary
Od 1 stycznia 2026 r. decyzje o warunkach zabudowy (WZ) będą wydawane na okres tylko 5 lat. Do tego czasu są bezterminowe, co spowodowało lawinowy wzrost liczby wniosków składanych przez właścicieli nieruchomości. Za każdy dzień opóźnienia w wydaniu decyzji gminom grozi kara nawet do 500 zł.
Gminy przeciążone, urzędnicy pod presją
Jak informuje serwis prawo.pl, liczba składanych wniosków o wydanie decyzji WZ w niektórych gminach wzrosła o ponad 100%, a rekordowe wzrosty sięgają nawet 244%. W efekcie urzędy nie są w stanie terminowo rozpatrzyć wszystkich spraw. Grzegorz Kmiecik z Urzędu Miejskiego w Łasku mówił dla portalu WNP, że samorządy zmuszone są do zlecania przygotowania decyzji na zewnątrz, co generuje dodatkowe koszty sięgające nawet 500 zł za jedną decyzję.

Gminy apelują o zmiany
Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich apeluje do rządu o zmianę przepisów umożliwiających zawieszenie procedur wydawania decyzji WZ oraz naliczania kar finansowych na czas tworzenia planów ogólnych. Aktualne przepisy nakładają na gminy obowiązek rozpatrywania wniosków w terminie do 90 dni, po którym za każdy dzień zwłoki grozi wysoka kara.
Dlaczego warto się pospieszyć?
Po 1 lipca 2026 roku decyzje WZ będą możliwe do uzyskania jedynie, gdy gmina posiada uchwalony plan ogólny. Brak planu będzie oznaczał brak możliwości uzyskania takiej decyzji, co z kolei ograniczy inwestycje właścicielom działek.