CBŚP i Prokuratura Krajowa zakończyły śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, która działała jak sprawnie funkcjonujący biznes oparty na wyzysku kobiet. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 15 osobom.
Od Krakowa po Poznań – tak rozciągała się siatka przestępcza zajmująca się sutenerstwem, handlem ludźmi i praniem pieniędzy. Ofiary? Głównie obywatelki Ukrainy, które były werbowane do świadczenia usług seksualnych pod presją, oszustwem, a czasem siłą. CBŚP rozbiło gang, którego zyski liczone były w milionach.
Handel ludźmi pod przykrywką „usług towarzyskich”
Śledczy z Centralnego Biura Śledczego Policji w Krakowie oraz prokuratorzy z małopolskiego pionu Prokuratury Krajowej rozpracowali i zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, która od kwietnia 2023 do maja 2025 roku czerpała korzyści z wyzysku kilkudziesięciu kobiet, głównie Ukrainek.
Działali jak doskonale zorganizowane przedsiębiorstwo: rekrutacja kobiet, robienie zdjęć do ogłoszeń erotycznych, publikacje w internecie, umawianie spotkań przez telefonistki i dowóz kobiet do klientów. Całość operacji obejmowała cztery największe miasta w Polsce – Kraków, Warszawę, Wrocław i Poznań.

Jedna z kobiet została wprowadzona w proceder podstępem – zapłacono za nią pośrednikowi 50 tysięcy złotych, a zyski z jej pracy sięgnęły 120 tysięcy złotych.
18 zatrzymanych, 15 oskarżonych, kokaina i pranie pieniędzy
W pierwszej fali zatrzymań, w maju 2024 roku, CBŚP ujęło 12 osób – 10 obywateli Ukrainy i 2 Polaków. Kolejna akcja odbyła się w marcu 2025 roku na terenie Wrocławia, gdzie zatrzymano kolejnych 6 podejrzanych. W sumie 15 osób usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej, handlu ludźmi, prania pieniędzy, a w jednym przypadku również udzielania kokainy kobietom zmuszanym do świadczenia usług seksualnych.
Wśród oskarżonych są m.in. osoby odpowiedzialne za logistykę, marketing, transport, a także kierownictwo gangu. Prokuratura Krajowa poinformowała o zabezpieczeniu mienia podejrzanych o łącznej wartości ponad 100 tys. zł.
Podczas przeszukań funkcjonariusze CBŚP przejęli dziesiątki telefonów komórkowych wykorzystywanych do kontaktu z klientami.
Sprawa rozwojowa. Śledczy zapowiadają dalsze działania
Akt oskarżenia trafił już do sądu, ale śledczy nie kończą na tym. Sprawa ma nadal charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i poszerzenie postępowania.
Źródła:
- Komunikat CBŚP z 16.04.2025: CBŚP – komunikat prasowy
- Prokuratura Krajowa: https://pk.gov.pl
- Informacje medialne dotyczące działań CBŚP: https://policja.pl