Polacy zapytani o wojnę. Uciekać czy walczyć? Nowe dane zaskakują

Data:

Coraz mniej Polaków deklaruje ucieczkę za granicę w przypadku wojny. Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” pokazuje, że większość zamierza zostać i działać.

Czy Polacy wyjadą z kraju w razie wojny? Najnowsze dane pokazują, że w obliczu potencjalnego konfliktu zbrojnego coraz więcej z nas zamierza zostać w kraju. Tylko 18,5 proc. badanych zadeklarowało chęć wyjazdu za granicę – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.


Wyjazd za granicę? Coraz mniej chętnych

Jeszcze jesienią 2023 roku o wyjeździe za granicę myślało 37,4 proc. Polaków. Dziś ten odsetek zmalał o połowę. Jak wynika z badania, 14,1 proc. ankietowanych szukałoby bezpiecznego miejsca w Polsce, natomiast zdecydowana większość woli pozostać tam, gdzie obecnie mieszka.


Kto chce zostać, kto wyjechać?

Szczegóły badania pokazują wyraźne różnice:

Fakty Plus Informacje
Gov.pl, CC BY 3.0 pl
  • Wyjazd za granicę rozważają najczęściej kobiety (28 proc.), osoby w wieku 40–49 lat (43 proc.), mieszkańcy średnich miast (27 proc.) oraz rodzice co najmniej dwojga dzieci (45 proc.).
  • Chęć pozostania i działania w kraju najczęściej deklarują osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy małych miast oraz osoby o poglądach lewicowych i centrowych.

Polacy chcą pomagać

Co czwarty badany (25 proc.) deklaruje, że w razie wojny zaangażowałby się w działania wolontariackie – w szpitalach, organizacjach pomocowych czy lokalnych inicjatywach. To nieco mniej niż w 2023 roku, kiedy taką gotowość zgłaszało 29 proc.

Warto dodać, że:

  • Wolontariat częściej deklarują kobiety (29 proc.) i osoby po pięćdziesiątce (36 proc.).
  • Wolontariuszami chcieliby zostać przede wszystkim mieszkańcy małych miast (34 proc.) oraz osoby o wyższej edukacji.

Ilu Polaków złapie za broń?

Gotowość do zaciągnięcia się do wojska na ochotnika wyraziło tylko 10,7 proc. respondentów. To znaczący spadek w porównaniu do wyniku sprzed kilkunastu miesięcy, kiedy taką chęć deklarowało 15,7 proc. ankietowanych. Co ciekawe, odsetek ten jest zbliżony zarówno wśród wyborców obecnej koalicji rządowej, jak i opozycji (po 13 proc.).


Część Polaków pozostanie bierna

Jedna czwarta badanych (25 proc.) przyznała, że w sytuacji wojny nie podjęłaby żadnych działań. 6,7 proc. respondentów nie potrafiło określić, jak by się zachowało.


Sondaż przeprowadził IBRiS 17–18 kwietnia 2025 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne) na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.


Źródło:
Marek Kozubal, „Sondaż 'Rzeczpospolitej’: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna”, Rzeczpospolita, 28 kwietnia 2025 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

In vitro – Reaktywacja. 9 tysięcy ciąż! I to tylko w 2024 roku!

Liderzy koalicji sprawcami 9 tysięcy ciąż! I to tylko w 2024 roku! Sukces rządowego programu in vitro.

Pirania w Sanie! Tropiki za progiem!

Sensacyjne odkrycia na Podkarpaciu: Bambus Bisseta i miskant olbrzymi...

500 zł dziennie za spóźnienie z decyzją o warunkach zabudowy. Gminy zasypane wnioskami

Nowe przepisy wywołały falę wniosków o warunki zabudowy. Za...

Polska bez Ukraińców? Nowe trendy na rynku pracy

Rynek pracy w Polsce mocno się zmienia: mamy coraz...