Ostatnia debata prezydencka przed pierwszą turą wyborów dostarczyła mocnych słów, gorących emocji i wyraźnych strategii.
W poniedziałek, 12 maja, w TVP odbyła się debata trzynastu kandydatów na prezydenta RP. Najwięcej emocji wzbudziło starcie Szymona Hołowni z Karolem Nawrockim, który został wprost nazwany „kłamcą” w kontekście afery mieszkaniowej. Rafał Trzaskowski zagrał strategicznie, sygnalizując współpracę z innymi kandydatami. Tymczasem na lewicy doszło do ostrego sporu pomiędzy Magdaleną Biejat i Adrianem Zandbergiem. Wszystko to dzieje się na kilka dni przed pierwszą turą wyborów – 18 maja.
Debata transmitowana przez trzy stacje
Debatę współorganizowały TVP, TVN24 i Polsat News. Poprowadzili ją Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) i Piotr Witwicki (Polsat News). Wzięli w niej udział wszyscy kandydaci:
Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.
Hołownia:
„Karol Nawrocki jest kłamcą. Proszę mnie pozwać, jeśli to nieprawda”
Największe poruszenie wywołała wypowiedź Szymona Hołowni, który publicznie oskarżył Karola Nawrockiego o nieuczciwe przejęcie mieszkania starszego mężczyzny.

– Dlaczego ukrywa pan przekręty, które pan zrobił, żeby wbić zęby w mieszkanie człowieka, który nie ma teraz ani mieszkania, ani pana opieki? Powiem wprost: Karol Nawrocki jest kłamcą. Skłamał w akcie notarialnym, że zapłacił 120 tysięcy za wykup nieswojego mieszkania. Skorzystał ze zniżki, która jemu nie przynależała po to, żeby haniebnie wyprowadzić majątek komunalny do prywatnego. Proszę mnie teraz pozwać, panie Karolu, jeśli to nieprawda – mówił Hołownia.
Nawrocki: „Pomogłem człowiekowi. Odpowiedzialność za niego brałem nadal”
Karol Nawrocki odpowiedział, że jego działania były zgodne z prawem i miały charakter pomocowy.

– Nie ukradłem żadnego mieszkania. Pomogłem człowiekowi, który był w potrzebie. Zawarliśmy umowę notarialną. Ja to mieszkanie kupiłem, a następnie przekazałem je na cele charytatywne. Odpowiedzialność za pana Jerzego brałem również po tym, jak to mieszkanie zostało mi przepisane. Nie odciąłem się od niego. Wszystko wyjaśniłem w nagraniu, które jest dostępne na moich profilach społecznościowych – stwierdził.
Tusk: „Jeśli został tylko jeden uczciwy, wybór powinien być prosty”
Premier Donald Tusk skomentował debatę jeszcze tego samego wieczora na platformie X:
– Jeśli w boju o drugą turę zostało realnie dwóch kandydatów, ale tylko jeden z nich jest uczciwy, to wybór powinien być prosty.
Hennig-Kloska: „Hołownia wnosi bardzo cenne tematy”
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) pochwaliła Szymona Hołownię za to, że podnosi tematy związane z polityką zdrowotną i środowiskową.
– On wnosi do tej kampanii bardzo cenne elementy, bardzo cenne tematy. Zarówno jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne dzieci w szkołach, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, jeżeli chodzi o te kwestie środowiskowe
– powiedziała w TVN24.
Dodała także:
– Kandydat może dochodzić swoich praw w sądzie. Wątpię, żeby sięgnął po to, ale jestem bardzo ciekawa reakcji sztabu kandydata Nawrockiego.
Trzaskowski buduje wspólnotę
Eksperci zwrócili uwagę na strategię Rafała Trzaskowskiego, który zadawał pytania sojusznikom ideologicznym – m.in. Hołowni i Biejat – by w finale wyrazić poparcie dla ich stanowisk.
– To był przemyślany występ. Nie jestem pewien, czy wyszedł najlepiej, natomiast był przemyślany. Bardzo wyraźnie było to widać w pytaniach, które kierował do sojuszników. Było pytanie do Szymona Hołowni, do Magdaleny Biejat. I te pytania były nastawione na to, żeby potem Trzaskowski mógł powiedzieć „tak, zgadzam się” i pokazać, że jesteśmy wspólnotą
– oceniał prof. Rafałowski w programie „Onet Rano”.
Lewica: Biejat i Zandberg w ideologicznym sporze
Socjolog odniósł się również do sporu między Magdaleną Biejat i Adrianem Zandbergiem:
– Oni postanowili się pokłócić bardzo mocno o to, czy należy być w rządzie, czy nie. Ja w tym widzę odbicie takiego bardzo starego sporu, czyli lewica reformistyczna czy rewolucyjna. Widać, że Zandberg jest rewolucyjny, mówi: „wszystko albo nic”. Biejat jest ewolucyjna, reformistyczna, czyli wchodźmy w sojusze, które są możliwe i realizujmy pojedyncze postulaty.
Czy debaty mają wpływ na wyniki?

– Debaty mają wpływ, jeżeli różnice między kandydatami są niewielkie. Kampania wpływa na stosunkowo małą część elektoratu – większość głosów jest już zdeterminowana przez pozycję klasową, interesy i identyfikację partyjną. Gdyby różnice były małe, to miałoby to faktycznie znaczenie. Ale obecnie różnica między Trzaskowskim a Nawrockim jest wyraźna – podsumował prof. Rafałowski.
Terminarz wyborczy
- Pierwsza tura wyborów prezydenckich: 18 maja
- Druga tura (jeśli konieczna): 1 czerwca
- Koniec kadencji prezydenta Andrzeja Dudy: sierpień 2025
Źródła:
TVN24 – Hennig-Kloska komentuje debatę: Czekam na ruch Nawrockiego
TVP Info, Hołownia/Instagram, Tusk/X, Nawrocki/X