Wybory prezydenckie 2025 – co piszą o nas media na świecie?

Data:

Wielki test demokracji w Europie Środkowej. Kandydat proeuropejski kontra nacjonalistyczny konserwatysta – media światowe analizują wybory prezydenckie w Polsce jako decydujące dla kierunku politycznego kraju i regionu.

Wybory prezydenckie w Polsce, zaplanowane na 18 maja 2025 roku, przyciągają uwagę światowych mediów jak nigdy wcześniej. Stawką nie jest tylko krajowa polityka, ale również przyszłość relacji Polski z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, NATO i Ukrainą. Kandydaci Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki prezentują odmienne wizje państwa – od liberalno-europejskiej modernizacji po suwerenistyczny konserwatyzm inspirowany Donaldem Trumpem. Sprawdź, co o polskich wyborach piszą światowe media i jak komentują je politycy i eksperci.


Polska szykuje się na pierwszą turę wyborów prezydenckich 18 maja 2025 r. Najważniejszymi kandydatami o fotel prezydenta są m.in. Rafał Trzaskowski (liberalny, wspierany przez obecną koalicję rządzącą) oraz Karol Nawrocki (historyk i działacz społeczny, popierany przez opozycyjną partię Prawo i Sprawiedliwość). Media anglosaskie podkreślają, że starcie to może zdecydować o dalszym kursie Polski – czy podtrzyma ona proeuropejską politykę Donalda Tuska, czy też skieruje się w stronę wzorowaną na ruchu MAGA Donalda Trumpa.

Reuters cytuje Tuska:

„Stawka w tych wyborach jest tak samo wysoka jak 15 października”

– mówił premier Donald Tusk, tłumacząc, że bez zwycięstwa swojego kandydata nie będzie możliwa kontynuacja demokratycznych reform.

Fakty Plus Informacje
Photo by Marjan Blan/unsplash

Podobnie dziennik Washington Post zwraca uwagę, że Polska stała się kluczowym państwem na wschodniej flance NATO i głównym hubem logistycznym pomocy dla Ukrainy, a nowy prezydent będzie musiał umocnić więzi z USA i sojusznikami (AP/WP):

„utrzymanie silnych więzi z USA jest powszechnie postrzegane jako warunek przetrwania Polski w coraz bardziej niestabilnym otoczeniu”.


Reakcje mediów anglosaskich

Amerykańskie i brytyjskie media pokazują polskie wybory jako starcie dwóch różnych wizji. Jak pisze agencja Reuters, to „pojedynek między proeuropejskim podejściem a stylem inspirowanym Donaldem Trumpem”.

Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego łączy silne poparcie dla sojuszu z USA i twarde podejście do migracji. Różni ich jednak stosunek do Unii Europejskiej. Trzaskowski stawia na bliską współpracę z Brukselą i przywrócenie praworządności. Nawrocki zapowiada, że „zbuduje polsko-amerykański sojusz” i „nie zgadza się, by UE była substytutem NATO”.

Ekspert Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych powiedział w Washington Post:

„Stawka jest ogromna dla rządu i tych, którym zależy na przyszłości polskiej demokracji. Bez prezydenta gotowego do współpracy nie da się przeprowadzić reform.”

Z kolei The Guardian cytuje Trzaskowskiego, który podkreśla swoją determinację:

„Mam silny mandat, energię i odwagę, by pokonać PiS.”


Komentarze niemieckie i innych mediów europejskich

Niemieckie media widzą polskie wybory jako ważny moment dla demokracji i Unii Europejskiej. Der Spiegel pisze, że Polska żyje w stanie „podwójnych rządów” – prezydenta Dudy i premiera Tuska – a nowy prezydent może przełamać ten polityczny impas.

Były szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w rozmowie z „Spieglem”, że Polska powinna „stać się liderem w budowaniu odporności Unii Europejskiej”.

Z kolei dziennik WELT zwraca uwagę, że zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego umożliwi wprowadzenie reform obiecanych przez rząd Tuska. Ekspert Piotr Buras z ECFR ostrzega:

„Bez wygranej Trzaskowskiego projekt Tuska najpewniej się nie powiedzie. Powrót do liberalnej demokracji zależy od wyniku tych wyborów.”

Francuskie i włoskie media także piszą, że wybory w Polsce to ważny test dla przyszłości Unii i stanu praworządności w Europie Środkowo-Wschodniej.


Znaczenie dla Europy, NATO i wojny w Ukrainie

Wielu komentatorów uważa, że wynik wyborów prezydenckich w Polsce może wpłynąć na przyszłość wsparcia dla Ukrainy w Unii Europejskiej. Jak zauważa amerykański think tank CFR, wygrana populistów – nie tylko w Rumunii, ale potencjalnie też w Polsce – może „osłabić siły proeuropejskie na kontynencie i utrudnić pomoc dla Kijowa”.

Fakty Plus Informacje
Fot:v Silar, CC BY-SA 4.0

Polska ma dziś kluczowe znaczenie dla NATO – to kraj z największą armią lądową w Europie (poza Turcją) i „lider wydatków na obronność” – przypomina Politico. Dlatego świat patrzy, kto zostanie głową państwa.

Zarówno Trzaskowski, jak i Nawrocki zapowiadają dalsze wspieranie Ukrainy, ale ich podejście się różni.
Washington Post pisze:

„Trzaskowski stawia na ściślejsze więzi z UE, Nawrocki bardziej akcentuje narodową suwerenność i dystans wobec Brukseli.”

Kampania dotyka także kwestii uchodźców. Z badań wynika, że poparcie społeczne dla przyjmowania Ukraińców spadło z 94% do 57%.
Socjolog Piotr Długosz komentuje:

„Nastroje wobec uchodźców z Ukrainy wyraźnie się zmieniły.”

Konserwatywni kandydaci, jak Nawrocki czy wspierający go Najęczkowski, zapowiadają, że „Polacy muszą mieć pierwszeństwo” w dostępie do usług publicznych.


Spotkanie Nawrockiego z Trumpem i wiec z Simionem. Wsparcie czy ingerencja?

Dużym echem odbiła się wizyta Karola Nawrockiego w Białym Domu 1 maja 2025 r. Jak podkreślają media takie jak Reuters i The Economist, spotkanie z Donaldem Trumpem było postrzegane jako silny sygnał wsparcia dla kandydata polskiej prawicy.

Fakty Plus Informacj
Instagram/Nawrocki

„Prezydent Trump powiedział mi: ‘You will win’ – wygrasz”

– relacjonował Nawrocki.


Dla jego sztabu i zwolenników to symbol międzynarodowego uznania i potwierdzenie bliskich relacji z USA.Kilka dni później, 13 maja, Karol Nawrocki zorganizował wiec wyborczy w Zabrzu, na którym pojawił się George Simion – lider rumuńskiej skrajnej prawicy i kandydat w tamtejszych wyborach prezydenckich. To właśnie obecność Simiona wzbudziła międzynarodowe kontrowersje.

Premier Donald Tusk ostro skomentował to wydarzenie na platformie X:

„Rosja się cieszy. Nawrocki i jego prorosyjski rumuński odpowiednik na tej samej scenie pięć dni przed wyborami – wszystko jasne.”

Simion odpowiedział zdjęciem Tuska z Władimirem Putinem zrobionym po katastrofie smoleńskiej, dodając:

„Na tym zdjęciu człowiek Putina w Polsce. Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie!”

Poseł PiS Radosław Fogiel próbował bronić Simiona, twierdząc, że nie jest on prorosyjski, a jedynie „broni praw mniejszości rumuńskiej na Ukrainie”.

Oba wydarzenia – spotkanie z Trumpem i wiec z Simionem – stały się przedmiotem ostrych debat w Polsce i poza jej granicami. Pokazują, jak bardzo wybory w Polsce zyskały międzynarodowy wymiar i jak każda symboliczna deklaracja może mieć polityczne konsekwencje.


Rafał Trzaskowski: kandydat modernizacji i jedności

Rafał Trzaskowski, według sondaży m.in. Politico, jest obecnie faworytem w wyścigu prezydenckim – z poparciem na poziomie około 32%. Media zagraniczne przedstawiają go jako kandydata umiarkowanego, proeuropejskiego i nastawionego na odbudowę demokracji.

Washington Post pisze, że Trzaskowski chce pogłębić relacje z Unią Europejską i wzmocnić niezależność sądów.
Politico podkreśla jego apel o jedność. Podczas jednego z wieców Trzaskowski zapytał:

„Czy chcemy prezydenta jednej grupy, czy takiego, który będzie prezydentem wszystkich Polek i Polaków?”

Choć ma wielu zwolenników, spotyka się też z krytyką – zwłaszcza ze strony środowisk narodowo-konserwatywnych. Przeciwnicy zarzucają mu, że jest zbyt blisko rządu Donalda Tuska i oderwany od codziennych problemów zwykłych ludzi.
Reuters przytacza wypowiedź gospodyni domowej z mniejszego miasta:

„Ten jego uśmiech wcale nie jest szczery.”

Mimo to w oczach większości zagranicznych komentatorów Trzaskowski uchodzi za polityka, który może zagwarantować stabilność, otwartość i dalsze prozachodnie reformy w Polsce. W przeciwieństwie do Karola Nawrockiego, który stawia na narodowy konserwatyzm, Trzaskowski proponuje kontynuację proeuropejskiego kursu.


Źródła:

  1. The EconomistWhy so much is riding on Poland’s presidential elections
  2. ReutersPoles to choose between pro-EU and MAGA-style visions in presidential vote
  3. The GuardianPoland’s centrists tested on abortion law ahead of presidential elections
  4. Washington Post (AP)Poland’s presidential race seen as crucial to democracy and NATO support
  5. Der SpiegelPolen im politischen Patt: Die Präsidentenwahl soll das Patt beenden
  6. Welt.dePolen: Entscheidung über Demokratie – Präsidentschaftswahl im Mai
  7. Le MondeEn Pologne, une élection présidentielle qui pourrait remodeler l’UE
  8. Politico EuropeTrzaskowski vs Nawrocki: Poland’s presidential face-off echoes broader EU divide
  9. Corriere della SeraPolonia al voto: la scelta tra Europa e nazionalismo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Wakacyjne stragany pełne badziewia i podróbek. Czy Policja coś z tym robi?

Dmuchańce, zabawki, koszulki „firmowe” za 30 zł – wakacyjne...

Czy Tesla będzie musiała wymienić komputery w 4 mln aut?

Klient płaci, usługi nie ma Tesla od lat obiecywała klientom,...

Fałszywa wiadomość o „zablokowanej paczce” to oszustwo! Policja ostrzega przed nową falą smishingu

Cyberprzestępcy podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają fałszywe...

Badwater 135 wystartował! Ultramaraton, w którym asfalt topi się biegaczom pod stopami

Dziś w nocy wystartowała kolejna edycja Badwater 135 –...