Funkcjonariuszki sprawdzały przejrzystość szyb. W dwóch przypadkach kierowcy musieli usunąć folię na miejscu
W piątek 16 maja na drogach powiatu kwidzyńskiego przeprowadzono specjalne działania kontrolne policji drogowej. Funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie sprawdzały stan techniczny pojazdów, skupiając się przede wszystkim na stopniu przepuszczalności światła przez szyby. Wyniki? Dwa pojazdy nie spełniały norm – kierowcy zostali ukarani mandatami i zmuszeni do natychmiastowego usunięcia przyciemniającej folii.
Mandat i usunięcie folii na miejscu
Do pomiarów stopnia przepuszczalności szyb użyto specjalistycznego miernika Elhos EGM-1, który pozwala precyzyjnie ocenić, czy przyciemnienie przednich szyb jest zgodne z przepisami. W dwóch przypadkach pomiary wykazały, że przepuszczalność światła przez szyby przednie boczne była niższa niż wymagane 70%. Kierowcy otrzymali mandaty, a folię musieli usunąć w obecności policjantek.
Ciemne szyby mogą oznaczać poważne konsekwencje
Jak przypominają funkcjonariusze, przednie szyby pojazdów – czołowa i boczne przednie – muszą przepuszczać co najmniej 70% światła. Naruszenie tej normy grozi nie tylko mandatem do 3000 zł, ale również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy.
Warto podkreślić, że przepisy nie robią wyjątków – nie ma znaczenia, czy folię przyciemniającą założył obecny właściciel, czy kupił już tak zmodyfikowany pojazd. Odpowiedzialność zawsze spoczywa na kierującym.
Dla wyglądu czy dla cienia – przepisy są jasne

Choć przyciemnianie szyb może być atrakcyjne wizualnie i skuteczne w ograniczaniu promieniowania słonecznego, należy wykonywać je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Swobodne przyciemnianie możliwe jest jedynie w przypadku szyb tylnych – bocznych i tylnej. W przypadku szyb przednich każda ingerencja, która zmniejszy przejrzystość poniżej normy, może zakończyć się poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Prewencja i kontrole coraz częstsze
Policjanci ruchu drogowego zapowiadają kontynuację tego typu działań, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Ograniczona widoczność w wyniku zbyt ciemnych szyb może zwiększać ryzyko wypadków, szczególnie po zmroku.
– Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zależy także od widoczności za kierownicą. Przyciemnione szyby, choć popularne, nie mogą utrudniać widzenia
– komentują funkcjonariusze z KPP Kwidzyn.
Źródło: Policja