Pies na receptę! Przeczytasz to machając ogonem!

Data:

Najlepszy przyjaciel człowieka. Jak z nim dobrze żyć?

Polacy kochają swoje zwierzęta – wydają na nie miliardy złotych rocznie, dbają o ich zdrowie, zapewniają im najlepszą dietę, regularne wizyty u weterynarza, a nawet psich fryzjerów. Nic dziwnego – psy są nie tylko wiernymi towarzyszami, ale także wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak jednak z nimi dobrze żyć, by relacja ta przynosiła korzyści obu stronom? Odpowiedź na to pytanie dostarczają naukowcy i behawioryści zwierzęcy.

Fot:fabian-gieske/unsplash

Psy i ludzie – podobieństwa, które zbliżają

Ekspertka w dziedzinie behawiorystyki zwierzęcej, Edyta Ossowska, podkreśla, że ludzie i psy mają zbliżone układy nerwowe i funkcjonowanie mózgu.

„Mamy podobne ośrodki nagrody i kary, dlatego nasze reakcje emocjonalne często są do siebie zbliżone”

– wyjaśnia badaczka. Dzięki temu psy świetnie wyczuwają nasze emocje, co czyni je doskonałymi towarzyszami w trudnych chwilach.

Badania dr. Gregory’ego Bernsa, autora książki „Co myśli i czuje pies”, dowodzą, że w oczekiwaniu na przyjemność psie mózgi reagują podobnie do ludzkich – aktywują się te same obszary, odpowiedzialne za radość i przywiązanie.

Jak pies wpływa na nasze zdrowie?

Obecność psa w domu ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie fizyczne. Badania opublikowane w czasopiśmie Circulation przez American Heart Association wykazały, że właściciele psów mają niższe ciśnienie krwi, rzadziej chorują na choroby serca i częściej prowadzą aktywny tryb życia. Regularne spacery, zabawy i ruch na świeżym powietrzu poprawiają kondycję i zmniejszają ryzyko otyłości.

Psy pomagają także w redukcji stresu – kontakt z nimi obniża poziom kortyzolu i podnosi poziom oksytocyny, hormonu szczęścia. Nie bez powodu psy są wykorzystywane w terapii osób z depresją, PTSD czy zaburzeniami lękowymi.

Jak dobrze żyć z psem? Kluczowe zasady

Aby życie z psem było harmonijne, należy zadbać o kilka kluczowych aspektów:

  • Zrozumienie psich potrzeb – każdy pies, bez względu na rasę, ma swoje naturalne instynkty i potrzeby, które trzeba spełniać. Ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, interakcji i odpoczynku.
  • Prawidłowa komunikacja – psy wysyłają wiele sygnałów, które warto nauczyć się odczytywać. Behawioryści zwracają uwagę na znaczenie mowy ciała – pozycja ogona, postawa ciała czy ziewanie mogą mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu.
  • Szacunek do przestrzeni i emocji psa – pies nie jest pluszową zabawką i potrzebuje przestrzeni oraz poczucia bezpieczeństwa. Nadmierna ekspozycja na bodźce może prowadzić do stresu i zachowań lękowych.
  • Konsekwencja w wychowaniu – psy uczą się poprzez konsekwencję i powtarzalność. Jeśli pozwalamy psu na coś jednego dnia, a kolejnego karcimy go za to samo, wprowadzamy chaos w jego życie.
  • Zdrowie i odpowiednia dieta – regularne wizyty u weterynarza, dobrej jakości karma oraz odpowiednia ilość wody i suplementów to podstawy dbania o zdrowie czworonoga.
Fot:dillon-kydd/unsplash

Pies w domu – jak budować relację opartą na zaufaniu?

Zbudowanie silnej więzi z psem wymaga cierpliwości i uważności. Według Edyty Ossowskiej, psy reagują na nasze emocje i często są w stanie wyczuć napięcia w rodzinie. „Mam w domu suczki, które dosłownie przestały pozwalać nam się kłócić – na wszelkie oznaki zdenerwowania reagują lękiem” – opowiada ekspertka. Psy uczą nas empatii, pomagają w redukcji stresu i sprawiają, że stajemy się bardziej wrażliwi na potrzeby innych.

Psy i ich potrzeby – nie każdy pies pasuje do każdego domu

Decyzja o przygarnięciu psa powinna być dobrze przemyślana. Każda rasa ma swoje unikalne cechy, które mogą nie pasować do naszego stylu życia.

„Jeśli ktoś jest domatorem, wybór psa myśliwskiego, jak beagle, może okazać się fatalnym pomysłem”

– ostrzega Ossowska.

Jeśli zależy nam na psie do towarzystwa, warto rozważyć rasy mniej wymagające pod względem aktywności, jak maltańczyki, mopsy czy buldogi francuskie. Z kolei osoby aktywne, które lubią długie wędrówki, mogą rozważyć wybór husky, border collie czy labradora.

Dlaczego warto mieć psa?

Badania potwierdzają, że psy mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Redukują stres, pomagają w walce z depresją, skłaniają do większej aktywności fizycznej i uczą empatii. Jednak posiadanie psa to także odpowiedzialność – wymaga znajomości jego potrzeb, konsekwencji w wychowaniu i zapewnienia mu odpowiednich warunków życia.

Decydując się na czworonoga, warto pamiętać, że pies to nie tylko przyjaciel, ale też istota, która od nas zależy. Odpowiednie podejście do jego wychowania i życia codziennego sprawi, że relacja człowieka z psem stanie się prawdziwie wyjątkową i pełną wzajemnego zrozumienia.

Źródła:

Edyta Ossowska, behawiorystka zwierzęca, Instruktor szkolenia psów (PAP)

„Co myśli i czuje pies”, Gregory Berns

American Heart Association, badania nad wpływem psów na zdrowie serca, Circulation

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Afera w porcie w Świnoujściu. Prokuratura bada budowę za ponad 20 milionów złotych

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości...

Znamy napęd Antoniego Macierewicza! I innych podobnych organizmów😊

DNA, politycy i gwiazdy show-biznesu – co ich łączy?...

Historia kompromitacji amerykańskich lotniskowców – czy epoka super-carriers dobiega końca?

Od czasów II wojny światowej lotniskowce były symbolem potęgi...