Pokolenie Z gotowe bronić Polski. Jest nadzieja – młodzi nie zawiodą

Data:

Pokolenie Z zaskakuje – niemal połowa gotowa jest stanąć do walki w razie wojny

Wbrew stereotypom o roszczeniowej młodzieży zapatrzonej w ekrany, najnowsze badania pokazują coś zupełnie innego – niemal połowa przedstawicieli Pokolenia Z deklaruje gotowość do walki za Polskę. To sygnał, że młodzi Polacy nie tylko kochają wolność, ale też są gotowi jej bronić.


Zamiast ucieczki – postawa obywatelska

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, aż 48% młodych Polaków w wieku 18–25 lat zadeklarowało gotowość do obrony ojczyzny w razie wojny. Co więcej, 19% wybrałoby działania humanitarne i pomocowe, wspierając organizacje charytatywne i cywilne struktury kryzysowe.

Gov.pl, CC BY 3.0 pl

Oczywiście, około 26% młodych rozważałoby emigrację w przypadku konfliktu zbrojnego, jednak ten wynik nie odbiega od tendencji obserwowanych na świecie. Badania przeprowadzone w USA przez Pew Research Center pokazują, że w sytuacji zagrożenia wojną, ok. 30% młodych Amerykanów również rozważałoby opuszczenie kraju – to naturalna reakcja części społeczeństwa, nie wykluczająca zaangażowania reszty.


Patriotyzm bez nadęcia

Dla Pokolenia Z patriotyzm nie oznacza patosu – to raczej praktyczna gotowość działania. Jak podkreśla płk dr Robert Reczkowski z CDiS SZ, „zetki” to cyfrowi tubylcy, którzy świetnie poruszają się w świecie informacji i potrafią organizować się błyskawicznie – co w kontekście obrony terytorialnej lub wsparcia operacji cywilnych może być kluczowe.

Ich naturalne środowisko – media społecznościowe – to dziś również pole walki informacyjnej. Dlatego młodzi ludzie uczą się identyfikować zagrożenia związane z dezinformacją i coraz częściej stają się strażnikami cyfrowego bezpieczeństwa. Widać to także w trendach europejskich – np. w Niemczech Bundeswehra od kilku lat skutecznie rekrutuje „zetki” do jednostek cyberobrony, doceniając ich cyfrowe kompetencje.


Autorytety i wartości – blisko, nie z góry

Ciekawym wnioskiem z badania jest to, że 54% młodych Polaków wzoruje się na członkach rodziny, a nie na celebrytach czy politykach. To pokazuje, że wartości wyniesione z domu – jak solidarność, odpowiedzialność i chęć działania – mają ogromne znaczenie.

Źródło: Wikipedia

Jednocześnie 22% badanych nie potrafi wskazać żadnego osobowego autorytetu – to wyzwanie, ale i szansa. Wojsko, organizacje społeczne czy liderzy opinii mogą wypełnić tę lukę, inspirując młodych do świadomego patriotyzmu.


Co mogłoby przekonać ich do służby?

Zgodnie z danymi CDiS SZ, młodzi są gotowi do zaangażowania, o ile otrzymają odpowiednie warunki. Kluczowe czynniki motywujące to:

  • wyższe wynagrodzenie (27%),
  • możliwość służby blisko domu (25%),
  • rozwój osobisty i przywileje (po 20%).

To potwierdza wyniki międzynarodowego badania Europejskiej Agencji Obrony (EDA), według którego młodzi Europejczycy chcą służyć, jeśli widzą w tym sens i korzyść nie tylko dla państwa, ale też dla siebie.


Wnioski? Możemy na nich liczyć

Nie, Pokolenie Z nie zawiedzie. Wyzwania XXI wieku wymagają nowego rodzaju odwagi – opartej na empatii, wiedzy, organizacji i działaniu. Młodzi Polacy pokazują, że są gotowi – nie tylko z bronią w ręku, ale też jako ratownicy, informatycy, logistycy czy wolontariusze.

W czasach niepewności to właśnie oni mogą stać się fundamentem nowoczesnego, świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Warto im zaufać – bo są gotowi, by bronić Polski.


Źródła:

  1. Rzeczpospolita – Czy pokolenie Z nas obroni?
  2. Wiadomości WP – Pokolenie Z i obrona Polski
  3. Pew Research Center – Young Americans and Military Service
  4. EDA – Defence data 2023
  5. Bundeswehr Cyber Innovation Hub

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Historia kompromitacji amerykańskich lotniskowców – czy epoka super-carriers dobiega końca?

Od czasów II wojny światowej lotniskowce były symbolem potęgi...

Zęby bolą od tej historii – fałszywy dentysta z Pragi Północ zatrzymany! Pacjentka zgłosiła powikłania, śledztwo trwa

59-letni mężczyzna bez uprawnień dentystycznych prowadził nielegalny gabinet stomatologiczny...

Uciekała motocyklem przed policją mimo sądowego zakazu. Motocykl kusił – teraz grozi jej 5 lat więzienia

Miała jeszcze tylko miesiąc do końca zakazu prowadzenia pojazdów,...

Kobieta w Polsce kosztuje 50 tys. zł! Gang sutenerów rozbity przez CBŚP!

CBŚP i Prokuratura Krajowa zakończyły śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie...