Polacy nie pochodzą od małpy i żyli wraz z dinozaurami!

Data:

Nauka, ale nie dla wszystkich?

Wydawałoby się, że dostęp do edukacji i wszechobecny internet sprawią, że pewne mity odejdą w niepamięć. Tymczasem najnowsze badanie Eurobarometru ujawnia zaskakujące fakty: aż 32 proc. Polaków uważa, że ludzie i dinozaury żyli w tym samym czasie! Co więcej, ten odsetek rośnie – w porównaniu z badaniem z 2021 roku jest to wzrost o 4 punkty procentowe.

Eurobarometr/PAP

Jaka ewolucja?

Jeszcze bardziej niepokojący jest wynik dotyczący teorii ewolucji. 38 proc. Polaków nie wierzy, że człowiek wyewoluował z wcześniejszych gatunków zwierząt. To liczba, która każe zastanowić się nad poziomem edukacji biologicznej w kraju. Dla porównania, w Unii Europejskiej ewolucję odrzuca „tylko” 27 proc. ankietowanych.


Dezinformacja skuteczniejsza niż szkolne podręczniki?

Eksperci biją na alarm – nie chodzi o brak dostępu do wiedzy, ale o skuteczność teorii spiskowych i internetowej dezinformacji. Natalia Gruenpeter z Ośrodka Analizy Dezinformacji NASK zauważa:

„Nieprawdziwe treści przyciągają uwagę przez kontrowersyjne i uproszczone wyjaśnienia, które łatwo zapadają w pamięć”.


Czy nauka jest jeszcze w cenie?

Polacy mają coraz bardziej ambiwalentny stosunek do nauki i technologii. 69 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że ułatwia ona życie, ale to mniej o 5 punktów procentowych niż w 2021 roku. Jednocześnie aż 54 proc. ankietowanych wierzy, że sztuczna inteligencja pomoże rozwiązać globalne problemy, jak zmiany klimatyczne czy poważne choroby.

Fot:markus-spiske/unsplash

Teorie spiskowe w natarciu

Badanie ujawnia także inne zaskakujące przekonania. Spora grupa badanych uznała za prawdziwe stwierdzenia typu: „lek na raka istnieje, ale jest ukrywany dla zysków” czy „wirusy zostały stworzone w rządowych laboratoriach, by kontrolować społeczeństwo”. Wyniki te wskazują na rosnącą podatność na dezinformację i manipulację.


Nauka vs. emocje – kto wygra?

Gruenpeter podkreśla, że zdrowie i klimat to dwa obszary nauki, które najczęściej padają ofiarą fałszywych narracji. „Są blisko naszej codzienności, więc budzą silne emocje, a to sprzyja dezinformacji” – dodaje ekspertka. Czyżbyśmy zamiast podręczników biologii częściej sięgali po sensacyjne nagłówki?


Źródło: Eurobarometr „Wiedza i podejście Europejczyków do nauki i technologii”, wrzesień-październik 2024, Komisja Europejska (PAP).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Ułaskawienie Roberta Bąkiewicza. Prezydent Duda darował mu prace społeczne, ale nawiązka nadal do zapłaty

Prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza, darując mu...

Remontujesz lub budujesz dom? Nie musisz segregować gruzu – ważne zmiany w przepisach o PSZOK-ach

Jeśli właśnie robisz remont, budujesz dom lub rozbierasz starą...

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię. Dragon Grace wodowała u wybrzeży Kalifornii

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie zakończył swoją pierwszą kosmiczną...

Zielone wartości w odwrocie. Polacy coraz bardziej obojętni na ekologię

Ekologiczne postawy Polaków w najnowszym raporcie EKObarometr W czasie gdy...