Aktualizacja! Matura 2025 – tematy, przebieg egzaminu, przecieki!

Data:

Fałszywe przecieki, sms-owe pułapki, groźba unieważnienia egzaminu i stanowisko resortu edukacji. Rozpoczęły się matury 2025, a w sieci znów pojawiły się rzekome arkusze CKE.

5 maja 2025 maturzyści w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego, otwierając tegoroczną sesję maturalną. Jak co roku, internet zalewają ogłoszenia o rzekomych przeciekach. Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji ostrzegają: nie dajcie się oszukać. Przypominamy harmonogram matur, konsekwencje nieuczciwych działań i życzenia, jakie złożyła maturzystom minister Barbara Nowacka.


Rozpoczęcie matur to nie tylko czas wytężonej nauki, ale też moment, w którym aktywizują się internetowi oszuści. W dniu egzaminu z języka polskiego, który odbył się 5 maja, w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia rzekomych arkuszy CKE. Ministerstwo Edukacji oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna szybko zdementowały te informacje.

Jak co roku, schemat oszustwa jest podobny. W sieci pojawiają się oferty sprzedaży „tajnych arkuszy” lub „pewnych informacji”. Użytkownik, by je otrzymać, musi wykonać przelew, wysłać SMS lub udostępnić swoje dane osobowe. W najlepszym razie straci pieniądze, w najgorszym – może dopuścić się działania nielegalnego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że:

korzystanie z nielegalnych źródeł i niesamodzielna praca mogą skutkować unieważnieniem egzaminu!

Maturzysta może w takiej sytuacji utracić prawo do poprawki w tym samym roku.

CKE zapewnia, że egzaminacyjne arkusze są przechowywane w zabezpieczonych sejfach, a dystrybucja odbywa się z zastosowaniem nadajników śledzących otwarcie przesyłek. Instytucja nieprzerwanie monitoruje doniesienia medialne i zgłaszane incydenty.


🕐 Aktualizacja – godz. 13:00

Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym dobiegła końca. Jak wynika z pierwszych opinii uczniów zamieszczanych w mediach społecznościowych, egzamin nie sprawił większych trudności. Wielu maturzystów określa go jako „przystępny” i „łatwiejszy niż się spodziewano”.

Wśród tekstów, do których odnosiły się zadania, znalazły się m.in. „Tango” Sławomira Mrożka, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, „Dziady” cz. III Adama Mickiewicza oraz „Rok 1984” George’a Orwella.

Tematy wypracowań dotyczyły ważnych zagadnień egzystencjalnych i społecznych:

  • „Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka”
  • „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Jak poinformował prof. Robert Zakrzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, już kilka minut po rozpoczęciu egzaminu w internecie — m.in. na platformie X (dawny Twitter) — pojawiły się prawdopodobnie prawdziwe arkusze maturalne. Sprawa została zgłoszona na policję i będzie dalej wyjaśniana.

Przypomnijmy: Matura 2025 z języka polskiego składała się z trzech części — testu językowego, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. W sumie można było zdobyć 60 punktów, z czego do zdania potrzeba co najmniej 30 proc. Tegoroczne zmiany obejmowały m.in. skróconą listę lektur obowiązkowych oraz obniżenie wymaganej długości wypracowania z 400 do 300 słów.


Życzenia dla maturzystów od minister edukacji

Głos w sprawie zabrała również minister edukacji Barbara Nowacka, która złożyła maturzystom życzenia:

„Życzę maturzystom, aby tę wiedzę wykorzystali jak najlepiej na maturze, a także by znajomości, przyjaźnie oraz inspiracje towarzyszyły im przez długie lata”

– powiedziała cytowana przez serwis Strefa Edukacji.


Tematy i harmonogram matur

Tematy wypracowań z języka polskiego z ubiegłego roku:

  1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka
  2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

Obydwa tematy wymagały odniesienia się do lektury obowiązkowej oraz innego tekstu kultury.


Harmonogram matur 2025 – część pisemna: 5 maja (poniedziałek) – język polski (podstawowy) 6 maja (wtorek) – matematyka (podstawowa) 7 maja (środa) – języki obce nowożytne (podstawowe) 8 maja – język angielski (rozszerzony) 9 maja – biologia i filozofia 12 maja – matematyka (rozszerzona), język rosyjski 13 maja – WOS, język niemiecki 14 maja – informatyka, historia sztuki 15 maja – geografia, języki mniejszości narodowych (podstawowy) 16 maja – chemia, języki mniejszości narodowych (rozszerzony) 19 maja – historia, język francuski 20 maja – fizyka, język hiszpański 21 maja – język polski (rozszerzony), język włoski 22 maja – przedmioty w językach obcych dla szkół dwujęzycznych

Część ustna: 9–24 maja (z wyjątkiem 11, 16, 17 i 18 maja) Termin dodatkowy: 3–17 czerwca Egzamin poprawkowy: 19–20 sierpnia Wyniki matur:

  • 8 lipca (termin główny i dodatkowy)
  • 10 września (poprawkowy)

Zasady zdawalności i poprawki Aby zdać maturę, należy zdobyć min. 30% z każdego egzaminu obowiązkowego. Dla przedmiotów dodatkowych nie ma progu zdawalności, ale wynik liczy się w rekrutacji na studia.

Poprawkę można zdawać tylko jeśli nie zda się jednego egzaminu obowiązkowego i przystąpiło się do całości matury.


Źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Polska może produkować 5 miliardów m3 biometanu rocznie. To 25% krajowego zużycia gazu!

150 milionów ton bioodpadów pochodzących rocznie z rolnictwa, hodowli...

Zatrucie Odry i Kanału Gliwickiego: ponad trzy tony śniętych ryb, toksyczne glony i wirus. Aktualizacja!

Fakty Plus już wcześniej informowały o pierwszych przypadkach śnięcia...

Skutery wodne pod ścisłą kontrolą! Policyjna majówka na wodach Pętli Żuławskiej.

Skontrolowano ponad 30 wodniaków, w tym kierowcę z sądowym...

Zagubione dziecko na szlaku do Morskiego Oka. Co się wydarzyło i jak uniknąć podobnych sytuacji?

Wędrówka do Morskiego Oka to jedno z najczęściej wybieranych...