Kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna. Bodnar: „Nie ucieknie przed odpowiedzialnością”

Data:

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował w TVN24, że do Parlamentu Europejskiego trafił trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna, europosła i lidera Konfederacji Korony Polskiej. Śledczy przygotowują już czwarty wniosek – tym razem za kwestionowanie Holokaustu.


Trzeci wniosek do PE ws. Grzegorza Brauna. Cztery czyny w akcie oskarżenia

– Poszedł kolejny wniosek do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna. I będzie czwarty wniosek, tak zakładam, bo zostało wszczęte śledztwo dotyczące kwestionowania Holokaustu

– poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar w programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24.

Jak doprecyzował, najnowszy wniosek dotyczy czterech czynów, które mogą zostać zakwalifikowane jako kradzieże zuchwałe i znieważenie grup społecznych. Chodzi o:

  • Kradzież zuchwałą flagi Ukrainy z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej
  • Zniszczenie wystawy społeczności LGBT+ organizowanej przez klub Lewicy w Sejmie
  • Publiczne pomówienie organizatorów akcji „Żonkile” upamiętniającej Powstanie w Getcie Warszawskim
  • Kradzież zuchwałą flagi Unii Europejskiej z holu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach

Według Bodnara, wszystkie te działania mają znamiona czynów zabronionych, a immunitet europosła nie może być „tarczą przed odpowiedzialnością karną”.


Śledztwo za kwestionowanie Holokaustu. Czwarty wniosek coraz bliżej

Minister Bodnar zapowiedział też, że w najbliższym czasie może trafić do PE czwarty wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna, tym razem dotyczący publicznego kwestionowania Holokaustu. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte.

To odnosi się do kontrowersyjnych wypowiedzi Brauna, które padły w trakcie jego wystąpień medialnych i publicznych w 2024 i 2025 roku. Choć minister nie podał dokładnego cytatu, podkreślił, że Prokuratura Krajowa traktuje sprawę poważnie i nie wyklucza aktu oskarżenia.


Bodnar: Braun będzie musiał tłumaczyć się w sądzie

– Mam nadzieję, że szybko doprowadzimy do tego, że te sprawy będą przed sądem i Grzegorz Braun nie ucieknie przed odpowiedzialnością, Wręcz przeciwnie, będzie miał tyle problemów prawnych, że nie będzie w stanie się pozbierać, jeśli chodzi o to, jak często będzie musiał się stawiać w sądzie

– dodał szef resortu sprawiedliwości.


Wniosek także dla posła Romana Fritza

Bodnar poinformował także, że podpisał wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Korony Polskiej Romanowi Fritzowi. Polityk miał współdziałać z Braunem podczas wspomnianej kradzieży flagi Unii Europejskiej z siedziby Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.

Prawo musi być równe wobec wszystkich – niezależnie od poglądów politycznych

– skomentował Bodnar.


Przypomnienie: pierwszy wniosek już przegłosowany

To nie pierwszy przypadek, gdy Parlament Europejski rozpatruje uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna. 6 maja 2025 roku PE podjął decyzję o pozbawieniu go immunitetu w związku ze zdarzeniem z grudnia 2023 r., kiedy to polityk przy pomocy gaśnicy zgasił świece chanukowe w Sejmie, dopuszczając się według śledczych znieważenia symboliki religijnej i zakłócenia uroczystości.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.


Kim jest Grzegorz Braun?

Grzegorz Braun to były poseł na Sejm, a od 2024 roku eurodeputowany reprezentujący Konfederację Korony Polskiej – jedno ze skrzydeł Konfederacji. Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi, działań o charakterze performatywnym i publicznych konfrontacji z przeciwnikami politycznymi.

Od początku swojej kariery politycznej regularnie wzbudza emocje w debacie publicznej, a jego działania niejednokrotnie kończyły się interwencją służb lub postępowaniem prokuratorskim.


Co oznacza uchylenie immunitetu europosła?

Uchylenie immunitetu europosła to formalne cofnięcie ochrony prawnej, jaką posiada każdy członek Parlamentu Europejskiego. Oznacza, że polityk może zostać objęty postępowaniem karnym w kraju członkowskim, który go wybrał – w tym przypadku w Polsce. Sam mandat europosła nie zostaje jednak odebrany.

Procedura uchylenia immunitetu obejmuje kilka etapów:

  1. Złożenie wniosku przez prokuraturę do Parlamentu Europejskiego,
  2. Rozpatrzenie sprawy przez Komisję Prawną PE (JURI),
  3. Sporządzenie raportu i rekomendacji,
  4. Głosowanie w Parlamencie Europejskim – w trybie tajnym.

Jeśli większość europosłów poprze wniosek, immunitet zostaje uchylony, a śledczy mogą prowadzić formalne postępowanie – w tym stawiać zarzuty, przesłuchiwać i kierować akt oskarżenia do sądu.

Immunitet nie chroni europosła w sytuacji zatrzymania na gorącym uczynku, a także wtedy, gdy PE uzna, że wniosek dotyczy czynów wykraczających poza działalność parlamentarną. Właśnie takie zarzuty – jak kradzież flag czy publiczne pomówienia – stały się podstawą obecnych wniosków wobec Grzegorza Brauna.


Skrócony czas pracy – rusza pilotaż w Lesznie

Co dalej z Braunem?

Jeśli wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, Grzegorz Braun może mieć nawet cztery równoległe sprawy karne w Polsce. Oznacza to konieczność wielokrotnego stawiennictwa w sądach, możliwość zastosowania środków zapobiegawczych, a w razie skazania – ograniczenia aktywności politycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Poznań: 16-letni „odbierak” zatrzymany przez policję. Seniorka straciła 40 tys. zł przez oszustwo „na wypadek”

Poznańska policja zatrzymała 16-latka podejrzanego o udział w oszustwie...

Polakom nie starcza do pierwszego. Nowy raport pokazuje smutną prawdę o naszych finansach

Ponad połowa Polaków nie jest w stanie odłożyć ani...

Polska protestuje w Watykanie. MSZ przekazuje demarche w sprawie wypowiedzi biskupów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie złożyło w Watykanie demarche –...