CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w brutalnej, międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się porwaniami cudzoziemców.
Grupa działała na terenie Polski i Łotwy. Ofiary były więzione, bite, przetrzymywane nago i zastraszane. Sprawcy domagali się okupu w kryptowalutach.
Uprowadzenia obywateli Etiopii: przełomowe śledztwo
Pierwsze sygnały o brutalnych porwaniach trafiły do CBŚP w połowie czerwca 2025 r. Informacje przekazały m.in. Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji (kanał Interpolu), Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce oraz organizacje pomocowe zaangażowane w opiekę nad migrantami. Obywatele Etiopii porwani w Polsce byli przetrzymywani i torturowani.
Zgłoszenie dotyczyło dwóch mężczyzn, których porwano, kazano im się rozebrać, a następnie skrępowano i przewożono w bagażniku samochodu. Do ich rodzin wysłano zdjęcia oraz żądanie okupu. Zagrożono zabiciem porwanych i sprzedażą ich organów. Do wiadomości dołączono fotografie nagich, skrępowanych mężczyzn oraz zrzuty ekranu rozmów w języku rosyjskim, z żądaniem okupu w kryptowalutach.






Ucieczka i śledztwo transgraniczne
Do przełomu doszło 14 czerwca w rejonie Lubina, gdy ofiary wykorzystały nieuwagę porywaczy i uciekły. Zauważeni przez przypadkowego świadka, zostali przekazani policji i otrzymali pomoc medyczną, a następnie zostali przesłuchani przez Straż Graniczną.
Dzięki szybkiej reakcji CBŚP oraz wsparciu służb granicznych, ustalono tożsamość podejrzanych. Jednak zanim doszło do ich zatrzymania, opuścili terytorium Polski i udali się na Litwę. Tam 24 czerwca dopuszczono się kolejnego porwania, tym razem trzech obywateli Mali.
Porwania na Łotwie i brutalne tortury
Na terenie Łotwy, porwano trzech mężczyzn, których skrępowano i przewożono w bagażniku. Jedną z ofiar przywiązano do drzewa i dotkliwie pobito drewnianą pałką. Film z tortur został przesłany rodzinie z żądaniem okupu.
Dzięki współpracy CBŚP z organami ścigania z Łotwy, Litwy i Estonii, potwierdzono, że osoby wytypowane przez polskie służby były bezpośrednio zaangażowane w przestępstwa dokonane poza granicami RP. Relacje poszkodowanych potwierdziły ustalenia operacyjne.
Zatrzymania na S8 i w Skwierzynie
25 czerwca podejrzani wrócili do Polski. W skoordynowanej akcji CBŚP, wspieranej przez kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Białegostoku, zatrzymano trzy osoby na trasie S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej. Równolegle, w Skwierzynie (woj. lubuskie), zatrzymano kolejną osobę podejrzaną o współudział i pomoc w nielegalnym przemycie ludzi.
W pojazdach zatrzymanych zabezpieczono przedmioty przypominające broń palną, kominiarki, taśmy klejące, telefony komórkowe i karty SIM. W jednym z telefonów znaleziono zdjęcie jednej z ofiar oraz wiadomości w języku francuskim. W miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych ujawniono dodatkowe akcesoria maskujące, telefon należący do uprowadzonego oraz atrapę broni.
Areszt i zarzuty
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, porwań dla okupu oraz organizowania nielegalnego przekraczania granic. Sąd zastosował wobec trzech z nich tymczasowy areszt.

Międzynarodowa współpraca kluczem do sukcesu
W działaniach wzięli udział funkcjonariusze CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, Zarządów w Białymstoku, Rzeszowie i Suwałkach, SPKP w Gorzowie i Białymstoku, CPKP „BOA”, a także funkcjonariusze KWP oraz Straż Graniczna z placówki w Rutce-Tartak.
Skoordynowane działania służb i błyskawiczna reakcja operacyjna pozwoliły udaremnić działalność wyjątkowo brutalnej grupy przestępczej działającej na terenie co najmniej trzech krajów UE.
Źródła:
- Centralne Biuro Śledcze Policji – komunikat z 02.07.2025
- Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze – materiały prasowe