CBŚP rozbija międzynarodową grupę porywaczy. Ofiary torturowane, okup w kryptowalutach

Data:

CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w brutalnej, międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się porwaniami cudzoziemców.

Grupa działała na terenie Polski i Łotwy. Ofiary były więzione, bite, przetrzymywane nago i zastraszane. Sprawcy domagali się okupu w kryptowalutach.


Uprowadzenia obywateli Etiopii: przełomowe śledztwo

Pierwsze sygnały o brutalnych porwaniach trafiły do CBŚP w połowie czerwca 2025 r. Informacje przekazały m.in. Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji (kanał Interpolu), Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce oraz organizacje pomocowe zaangażowane w opiekę nad migrantami. Obywatele Etiopii porwani w Polsce byli przetrzymywani i torturowani.

Zgłoszenie dotyczyło dwóch mężczyzn, których porwano, kazano im się rozebrać, a następnie skrępowano i przewożono w bagażniku samochodu. Do ich rodzin wysłano zdjęcia oraz żądanie okupu. Zagrożono zabiciem porwanych i sprzedażą ich organów. Do wiadomości dołączono fotografie nagich, skrępowanych mężczyzn oraz zrzuty ekranu rozmów w języku rosyjskim, z żądaniem okupu w kryptowalutach.


Ucieczka i śledztwo transgraniczne

Do przełomu doszło 14 czerwca w rejonie Lubina, gdy ofiary wykorzystały nieuwagę porywaczy i uciekły. Zauważeni przez przypadkowego świadka, zostali przekazani policji i otrzymali pomoc medyczną, a następnie zostali przesłuchani przez Straż Graniczną.

Dzięki szybkiej reakcji CBŚP oraz wsparciu służb granicznych, ustalono tożsamość podejrzanych. Jednak zanim doszło do ich zatrzymania, opuścili terytorium Polski i udali się na Litwę. Tam 24 czerwca dopuszczono się kolejnego porwania, tym razem trzech obywateli Mali.


Porwania na Łotwie i brutalne tortury

Na terenie Łotwy, porwano trzech mężczyzn, których skrępowano i przewożono w bagażniku. Jedną z ofiar przywiązano do drzewa i dotkliwie pobito drewnianą pałką. Film z tortur został przesłany rodzinie z żądaniem okupu.

Dzięki współpracy CBŚP z organami ścigania z Łotwy, Litwy i Estonii, potwierdzono, że osoby wytypowane przez polskie służby były bezpośrednio zaangażowane w przestępstwa dokonane poza granicami RP. Relacje poszkodowanych potwierdziły ustalenia operacyjne.


Zatrzymania na S8 i w Skwierzynie

25 czerwca podejrzani wrócili do Polski. W skoordynowanej akcji CBŚP, wspieranej przez kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Białegostoku, zatrzymano trzy osoby na trasie S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej. Równolegle, w Skwierzynie (woj. lubuskie), zatrzymano kolejną osobę podejrzaną o współudział i pomoc w nielegalnym przemycie ludzi.

W pojazdach zatrzymanych zabezpieczono przedmioty przypominające broń palną, kominiarki, taśmy klejące, telefony komórkowe i karty SIM. W jednym z telefonów znaleziono zdjęcie jednej z ofiar oraz wiadomości w języku francuskim. W miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych ujawniono dodatkowe akcesoria maskujące, telefon należący do uprowadzonego oraz atrapę broni.


Areszt i zarzuty

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, porwań dla okupu oraz organizowania nielegalnego przekraczania granic. Sąd zastosował wobec trzech z nich tymczasowy areszt.

Zrzut ekranu: Oszustwo na ziemniaki w Olsztynie

Międzynarodowa współpraca kluczem do sukcesu

W działaniach wzięli udział funkcjonariusze CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, Zarządów w Białymstoku, Rzeszowie i Suwałkach, SPKP w Gorzowie i Białymstoku, CPKP „BOA”, a także funkcjonariusze KWP oraz Straż Graniczna z placówki w Rutce-Tartak.

Skoordynowane działania służb i błyskawiczna reakcja operacyjna pozwoliły udaremnić działalność wyjątkowo brutalnej grupy przestępczej działającej na terenie co najmniej trzech krajów UE.


Źródła:

  • Centralne Biuro Śledcze Policji – komunikat z 02.07.2025
  • Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze – materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Wyniki matur – kiedy, gdzie i jak je sprawdzić?

Tysiące maturzystów z całej Polski z niecierpliwością czeka na...

Polskie kąpieliska najgorsze w Unii. Raport EAŚ rozczarowuje

Nowy raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje gorzką prawdę o...

UOKiK bierze się za tanie linie lotnicze. Pasażerowie skarżą się na opłaty za bagaż podręczny

Coraz więcej pasażerów latających tanimi liniami skarży się na...

Wimbledon: Świątek – Tauson. O której gra Polka i gdzie oglądać?

W poniedziałek 7 lipca Iga Świątek rozegra mecz czwartej...