Speed Marathon 2025 to kulminacja ogólnoeuropejskiej kampanii bezpieczeństwa drogowego. W dniach 7–13 kwietnia na drogach UE pojawią się tysiące patroli i fotoradarów.
W całej Unii Europejskiej trwa akcja wzmożonych kontroli prędkości, zainicjowana przez Europejską Sieć Policji Drogowej (ROADPOL). Od 7 do 13 kwietnia 2025 roku kierowcy w ponad 20 krajach członkowskich muszą przygotować się na zintensyfikowaną obecność funkcjonariuszy oraz fotoradarów. Głównym wydarzeniem jest Speed Marathon zaplanowany na środę, 9 kwietnia.
Cała Unia pod policyjnym radarem
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z nadmiernej prędkości – jednej z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych. Według danych Komisji Europejskiej, w 2023 roku na drogach UE zginęło ponad 25 000 osób. Z badań wynika, że przekroczenie dozwolonej prędkości było czynnikiem w co najmniej 30% przypadków śmiertelnych.
„Speed Marathon nie ma na celu karania, ale edukowanie i budowanie świadomości kierowców. Chcemy pokazać, że przestrzeganie ograniczeń prędkości ratuje życie”
– powiedział Volker Orben, prezydent ROADPOL, cytowany przez portal RTL Today.
Jak wygląda kontrola?

Podczas Speed Marathonu kontrole są prowadzone zarówno przez patrole drogówki, jak i automatyczne systemy nadzoru. W wielu krajach policje zapowiadają kontrole również w mniej oczywistych lokalizacjach – m.in. na drogach lokalnych, bocznych i wiejskich. W poprzednich edycjach akcji odnotowano dziesiątki tysięcy wykroczeń tylko w ciągu jednego dnia.
W Czechach i Estonii mieszkańcy mogli zgłaszać miejsca, gdzie według nich kierowcy najczęściej przekraczają prędkość. Wiele z tych „czarnych punktów” zostanie objętych dodatkowymi kontrolami.
„Włączamy obywateli, by wskazywali nam najbardziej niebezpieczne odcinki dróg. W ten sposób akcja staje się wspólnym wysiłkiem na rzecz bezpieczeństwa”
– podkreślił rzecznik czeskiej policji w rozmowie z Prague Daily News.
Polska też bierze udział
W Polsce akcję koordynuje Komenda Główna Policji. Jak zapowiedziała KGP, funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach, ale również w miastach i miejscowościach turystycznych.
Dodatkowe kontrole obejmą:
- przejazdy przy szkołach i przedszkolach,
- okolice przejść dla pieszych,
- odcinki dróg z dużą liczbą wypadków.
Prędkość zabija – liczby nie kłamią
Z badań Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) wynika, że nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 10 km/h podwaja ryzyko śmiertelnego wypadku. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma 50% szans na przeżycie uderzenia – przy 70 km/h niemal żadnych.
Dlatego ROADPOL chce nie tylko egzekwować przepisy, ale także zachęcić do ich zrozumienia i respektowania:
„Naszym celem jest zmiana mentalności kierowców. Chodzi o życie – ich własne, ich bliskich i wszystkich uczestników ruchu”
– przypomina Volker Orben.