Rakieta Spectrum wystartowała z kosmodromu Andøya w Norwegii. Celem testu było zebranie danych – sukces otwiera nowy rozdział dla europejskiego przemysłu kosmicznego.
Pierwsze kroczki
W niedzielę o 12:30 z centrum lotów kosmicznych Andøya na północy Norwegii została wystrzelona rakieta Spectrum – pierwsza w historii kosmodromu komercyjna rakieta zbudowana w Europie. Po około 30 sekundach lotu silniki przestały pracować, a kadłub – zgodnie z planem – spadł na ziemię.

„Celem był dzisiaj sam start i zebranie maksymalnej ilości danych o pracy naszej konstrukcji. Pracowaliśmy na ten moment 7 lat. Spectrum powstała jako własne, zaprojektowane od początku do końca wyłącznie przez nas przedsięwzięcie. To pierwszy z serii testowych lotów”
– powiedziała w transmisji internetowej Tina Schmitt z Isar Aerospace, właściciela rakiety.
Oficjalny komunikat Isar Aerospace: udany debiut rakiety z Europy kontynentalnej
Andøya, Norwegia, 30 marca 2025 r. – Firma świadcząca usługi wynoszenia satelitów, Isar Aerospace, stała się pierwszym europejskim komercyjnym przedsiębiorstwem kosmicznym, które wystrzeliło rakietę orbitalną z kontynentalnej Europy.
W pierwszym locie testowym rakiety Spectrum z norweskiego kosmodromu Andøya Spaceport, firma osiągnęła wszystkie założone cele. Po zapłonie pierwszego stopnia Spectrum pomyślnie wystartowała o 12:30 czasu CEST, a jej lot trwał około 30 sekund. Rakieta spadła następnie w kontrolowany sposób do morza. Jak podkreśla spółka, rygorystyczne procedury bezpieczeństwa zagwarantowały pełne bezpieczeństwo personelu.
„Mieliśmy czysty start, 30 sekund lotu i możliwość przetestowania systemu zakończenia misji. Udowodniliśmy, że potrafimy nie tylko projektować i budować, ale również wystrzeliwać rakiety. ”
– powiedział Daniel Metzler, CEO i współzałożyciel Isar Aerospace.

Misja „Going Full Spectrum” – test przed komercjalizacją
Prototyp rakiety Spectrum został wystrzelony w ramach misji „Going Full Spectrum”. Docelowo pojazd ma wynosić na orbitę okołoziemską satelity badawcze i komercyjne. Spectrum to dwustopniowa konstrukcja o wysokości 28 metrów i średnicy 2 metrów. Może wynieść ładunek o masie 1000 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub 700 kg na orbitę heliosynchroniczną (SSO).
Rakietę napędza dziewięć silników w pierwszym stopniu oraz jeden silnik w drugim – wiele z ich elementów zostało wyprodukowanych w technologii druku 3D.
Trudne warunki pogodowe opóźniły start
Początkowo start zaplanowano na 20 marca, jednak seria zimowych sztormów na północnym Atlantyku wymusiła jego przełożenie. W niedzielę warunki pogodowe były jednak idealne, co umożliwiło przeprowadzenie pierwszego testowego lotu.
Czy konstruktorzy z Monachium namieszają na kosmicznym rynku?
Rakieta Spectrum to dzieło niemieckiej firmy Isar Aerospace, założonej w 2018 roku w Monachium. Obecnie zatrudnia ona 400 pracowników i planuje rozwijać technologie kosmiczne umożliwiające wynoszenie szerokiego wachlarza satelitów – od komunikacyjnych, przez meteorologiczne, po badawcze i komercyjne.
Centrum lotów Andøya, położone na północ od archipelagu Lofotów, do tej pory obsługiwało wyłącznie starty rakiet suborbitalnych.
„Europa musi szybko rozwijać swój potencjał w zakresie technologii kosmicznych i umieszczania pojazdów orbitalnych we własnym zakresie. Andøya nie ma szans na wysyłanie w przestrzeń dużych ładunków, ale na pewno ułatwi dostęp do orbity mniejszym projektom. Centra kosmiczne zaczynają być dziś tym dla gospodarki, czym porty kontenerowe przez ostatnie 40 lat”
– powiedział PAP Łukasz Wilczyński z European Space Foundation.
Polskie ślady w norweskim kosmodromie
W lipcu 2024 roku z platformy startowej Andøya z sukcesem została wystrzelona polska, eksperymentalna, wielostopniowa rakieta suborbitalna Bursztyn. Zdaniem Wilczyńskiego uruchomienie tego centrum może jeszcze bardziej pobudzić polski sektor kosmiczny:
„Kilkanaście lat temu specjaliści z naszego kraju byli autorami pojedynczych i drobnych elementów zamawianych przez instytucje publiczne projektów. Polskie firmy doskonale wykorzystały ten czas i dziś zaczynają być gotowe, by dostarczać kompleksowe rozwiązania satelitarne dla komercyjnych i państwowych klientów”
Źródła:
Radio Zet – Doniesienia o aktywności polskiej branży kosmicznej związanej z rakietą Bursztyn
https://www.radiozet.pl
Isar Aerospace – Official Press Release
https://www.isaraerospace.com/newsroom
Polska Agencja Prasowa (PAP) – Artykuł Mieszka Czarneckiego, opublikowany na portalu naukawpolsce.pap.pl
https://naukawpolsce.pap.pl