Powstanie trzeci terminal LNG w Polsce. Dostawcy gazu rzucili się z ofertami

Powstanie trzeci terminal LNG w Polsce. GAZ-SYSTEM podjął historyczną decyzję o budowie FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej po ogromnym zainteresowaniu dostawców gazu.

GAZ-SYSTEM wybuduje terminal FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Duże zainteresowanie firm energetycznych, możliwości importowe Polski wzrosną do 50 mld m³ rocznie.

W Zatoce Gdańskiej powstanie trzeci terminal LNG w Polsce. Cztery duże firmy gazowe zakontraktowały już długoterminowy dostęp do nowego obiektu FSRU 2. Dzięki tej inwestycji Polska zyska trzeci terminal gazowy. Łączna moc regazyfikacji wszystkich naszych obiektów przekroczy 20 mld m sześc. surowca rocznie. Ta decyzja mocno opłaci się naszemu krajowi. Ponadto kontrakty z dostawcami sprawią, że Polska będzie potężnym hubem gazowym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.


Dostawcy chcą więcej gazu. GAZ-SYSTEM powiększa terminal

Zapisy na rezerwację miejsc w nowym terminalu okazały się gigantycznym sukcesem. Firmy energetyczne i dostawcy paliw wykazali tak duże zainteresowanie, że chętnych było więcej niż wolnych miejsc. Początkowo GAZ-SYSTEM oferował 39 slotów (czyli terminów na rozładunek statków) rocznie.

Widząc ten ogromny popyt, operator podjął szybką decyzję, że zwiększy parametry techniczne budowanego obiektu. Dzięki temu możliwości regazyfikacyjne FSRU 2 wzrosną z planowanych wcześniej 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie. Nowy trzeci terminal LNG w Polsce realnie poprawi nasze bezpieczeństwo dostaw. Co więcej, znacznie poprawi rynkową konkurencję.


Mocna Polska na mapie europejskiego rynku gazu

Wzmocnienie pozycji Polski jako regionalnego centrum obrotu, magazynowania i przesyłu gazu dla Europy Środkowo-Wschodniej przynosi szereg korzyści. Najważniejszą z nich – obok zapewnienia pełnego bezpieczeństwa energetycznego – jest stopniowe obniżanie cen gazu dla odbiorców końcowych. Większa konkurencja oraz lepsze wykorzystanie infrastruktury przesyłowej sprzyjają trwałemu obniżaniu kosztów dostaw gazu. Korzyści te odczują bezpośrednio zarówno gospodarstwa domowe, jak i krajowy przemysł.

Polski Minister Energii Miłosz Motyka podkreśla strategiczną wagę tego projektu:

To historyczna decyzja dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Zbudujemy trzeci terminal LNG w rejonie Morza Bałtyckiego. Nowa jednostka znacząco zwiększy nasze możliwości w zakresie importu skroplonego gazu. Terminal FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej będzie jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Budujemy nową architekturę bezpieczeństwa Europy i umacniamy naszą pozycję jako regionalnego hubu energetycznego.

Z kolei Wojciech Wrochna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wskazuje na długoterminowe korzyści gospodarcze:

Konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę energetyczną, która wzmocni odporność Polski i zapewni stabilne dostawy gazu na kolejne dekady. FSRU 2 to inwestycja w bezpieczeństwo państwa, konkurencyjność gospodarki i silną pozycję naszego kraju na europejskim rynku energii. Dywersyfikacja źródeł dostaw oraz rosnące zdolności importowe w infrastrukturze do regazyfikacji LNG – stworzą dla Polski wyjątkowe okno strategiczne, pozwalając jednocześnie wzmacniać bezpieczeństwo regionu i budować warunki dla stabilnych, przewidywalnych cen energii dla obywateli i przedsiębiorców.

Projekt FSRU 2 (Floating Storage and Regasification Unit) to kolejny po Terminalu LNG w Świnoujściu oraz Terminalu FSRU 1 w Gdańsku etap rozwoju infrastruktury gazowej w kraju. W ten sposób kraj odpowiada na rosnące potrzeby uczestników rynku. Uczestnicy ci szukają dywersyfikacji źródeł pozyskania błękitnego paliwa.

Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, Sławomir Hinc, zwraca uwagę na przełomowy moment dla spółki:

Wyniki procedury Open Season są wyraźnym sygnałem płynącym z rynku. Uczestnicy potwierdzili, że widzą w Polsce miejsce do dalszego rozwoju działalności handlowej, budowania nowych łańcuchów dostaw oraz zwiększania wykorzystania LNG jako istotnego elementu systemu energetycznego. To potwierdzenie zasadności naszej strategii inwestycyjnej i kolejny krok w budowie nowoczesnej infrastruktury energetycznej oraz konkurencyjnego rynku dla Polski i całego regionu. To także fundamentalna zmiana dla GAZ-SYSTEM, który znajdzie się w gronie europejskich liderów infrastruktury LNG, dysponując jedną z największych zdolności importowych w całej Unii Europejskiej. Dzięki realizacji dwóch terminali FSRU oraz dotychczas zrealizowanym inwestycjom infrastrukturalnym, Polska będzie dysponowała zdolnościami importowymi gazu sięgającymi około 50 mld m³ rocznie. To nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu, ale także stworzenie warunków do budowy konkurencyjnego hubu gazowego, sprzyjającego zwiększeniu konkurencji, efektywniejszemu wykorzystaniu infrastruktury oraz stopniowemu obniżaniu kosztów dostaw gazu.


Zapisy na lata w przód: Kto i ile kupił?

GAZ‑SYSTEM podzielił dostępną przepustowość nowego obiektu między cztery firmy gazowe. To absolutny rekord, ponieważ po raz pierwszy w historii z państwowej infrastruktury LNG na taką skalę będzie korzystać kilku niezależnych dostawców jednocześnie.

Oferenci zakontraktowali na stałe 47 dostaw rocznie w latach 2030–2039. Dodatkowo, kolejne 35 dostaw rocznie przypada na okres od 2040 do 2044 roku.

Po rozbudowie planów terminala do 58 dostaw rocznie okazało się, że firmy od ręki wykupiły aż 74 procent całego dostępnego miejsca na najbliższe dekady. Co ciekawe, mimo, iż operator powiększył wielkość inwestycji, na rynku zostały jeszcze wolne sloty. GAZ-SYSTEM sprzeda te sloty chętnym podmiotom w przyszłości.


Polska kluczowym hubem gazowym dla Europy Środkowo-Wschodniej

Rozwój infrastruktury skroplonego gazu naturalnego wpisuje się w długofalową strategię państwa. Łączne zdolności regazyfikacyjne, jakie zapewni między innymi trzeci terminal LNG w Polsce, pozwolą nie tylko w pełni zabezpieczyć krajowe potrzeby odbiorców. Ponadto aktywnie wesprą integrację systemów gazowych całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Szeroki dostęp do infrastruktury przesyłowej obejmuje działające już interkonektory z Danią (Baltic Pipe). Obejmuje także połączenia z Niemcami, Czechami, Słowacją oraz Litwą. Dzięki temu od 2030 roku Polska będzie dysponować niemal 50 mld m sześc. rocznych zdolności importowych błękitnego paliwa.

Tak ogromny potencjał techniczny sprawia, że nasz kraj staje się kluczowym, regionalnym hubem gazowym. Zwiększone możliwości importu gazu i LNG przekładają się bezpośrednio na wzrost konkurencji pomiędzy dostawcami. To z kolei sprzyja stabilizacji cen surowca na rynku hurtowym i detalicznym.


Źródło: Ministerstwo Energii

Kamil Chołuj avatar
Kamil Chołuj

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *