Łączą nas układy trawienne, nie kręgosłupy. Konkursy wspaniałości bezkręgowców w The Guardian i CNN!

Data:

Wielkie emocje, zażarta rywalizacja i uczestnicy bez kręgosłupów. Tutaj nawet prymitywne strunowce były zdyskwalifikowane. Bezkręgowiec Roku, to prestiżowy konkurs organizowany przez The Guardian, w którym najwspanialsi przedstawiciele świata bezkręgowców walczyli o tytuł i wieczną chwałę wśród dżdżownic, świetlików i żuków gnojowych! Po drugiej stronie globu Nowozelandzkie Towarzystwo Entomologiczne wyłoniło Robaka Roku 2025!

Bezkręgowiec Roku 2025: Koronacja Królowej Śluzu i Plującej Grozy!

Wielkie emocje, zażarta rywalizacja i uczestnicy bez kręgosłupów – nawet prymitywne strunowce nie miały tu szans! W prestiżowych konkursach organizowanych na przeciwległych zakątkach globu przez The Guardian i Nowozelandzkie Towarzystwo Entomologiczne, najwspanialsi przedstawiciele świata bezkręgowców walczyli o tytuł i wieczną chwałę. Zwycięzcą okazał się wyjątkowy duet – dżdżownica pospolita (Lumbricus terrestris) oraz pazurnica nowozelandzka (Peripatoides novaezealandiae), które zdobyły odpowiednio tytuły „Bezkręgowca Roku” i „Robaka Roku 2025”!

Fot:rosie-kerr/unsplash

Nowozelandzka Pazurnica: żywa skamielina i mistrzyni toksycznego plucia

Tytuł Robaka Roku, przyznawany przez Nowozelandzkie Towarzystwo Entomologiczne, to nie byle wyróżnienie. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało 21 kandydatów, w tym ślimaki, muchy, pająki i motyle. Jednak ostateczny werdykt padł na gatunek, którego historia sięga milionów lat wstecz.

Pazurnica nowozelandzka to prawdziwa żywa skamielina, należąca do prastarych organizmów, które przetrwały epoki niemal bez zmian. W tym roku wyprzedziła o zaledwie 100 głosów nowozelandzką modliszkę, a trzecie miejsce na podium zdobył skoczogon olbrzymi. Jak podaje CNN, głosy napływały nawet z łodzi na środku oceanu, co świadczy o globalnym zasięgu konkursu.

Choć ten bezkręgowiec dorasta do zaledwie 5 cm długości i z wyglądu przypomina gąsienicę, posiada wyjątkowy arsenał broni. Pluje lepką i toksyczną substancją, która unieruchamia ofiarę, a następnie rozpuszcza jej wnętrzności, zamieniając je w swoistą „zupę”. Ten sposób zdobywania pokarmu zyskał podziw entomologów i widzów konkursu.

Fot:james-wainscoat/unsplash

Angielska flegma, miękka elegancja i chityna – wyspiarscy kandydaci i ich unikalne talenty

W tym samym czasie w Europie odbył się konkurs Bezkręgowiec Roku 2025, organizowany przez The Guardian. W rywalizacji wzięło udział 21 niezwykłych stworzeń, a wśród finalistów znalazły się:

  • Dżdżownica pospolita (Lumbricus terrestris) – mistrzyni w spulchnianiu gleby i odżywianiu planety, wspierana przez lobby ekologów!
  • Świetlik wielki (Lampyris noctiluca) – hipnotyzujący bioluminescencyjnym występem.
  • Żuk gnojowy (Scarabaeus sacer) – niezłomny siłacz, mistrz ekologicznego recyklingu.
  • Ośmiornica kokosowa (Amphioctopus marginatus) – ekspertka w modzie eko, zamieniająca orzechy kokosowe w luksusowe apartamenty.

Po serii spektakularnych pokazów talentów, ogłoszono zwycięzcę – została nią dżdżownica pospolita, prawdziwa królowa gleby i fundament życia ekosystemów lądowych!

Zdanie Jury

Jenny Jandt z Uniwersytetu Otago, członkini komitetu konkursowego, przyznała, że oba gatunki zasłużyły na zwycięstwo. – Mam nadzieję, że ludzie przyjrzą się bliżej tym „strasznym stworzeniom”, zrobią im zdjęcia i dowiedzą się o nich więcej – powiedziała ekspertka cytowana przez CNN.

Zasady Konkursów

Bezkręgowiec Roku (The Guardian)

  • Konkurs organizowany jest od 2024 roku i ma na celu promowanie różnorodności oraz znaczenia bezkręgowców w ekosystemie.
  • Czytelnicy nominują swoich faworytów spośród przedstawicieli świata bezkręgowców, a następnie głosują na zwycięzcę.
  • Jury złożone z ekspertów w dziedzinie biologii i ochrony środowiska ocenia kandydatów według następujących kryteriów:
    • Ekologiczna rola gatunku – jego znaczenie dla ekosystemu,
    • Unikalne zdolności – takie jak bioluminescencja, siła fizyczna czy strategia przetrwania,
    • Popularność i sympatia publiczności – ponieważ wszyscy kochamy sympatyczne robaki!

Robak Roku (Nowozelandzkie Towarzystwo Entomologiczne)

  • Konkurs organizowany od kilku lat w Nowej Zelandii, cieszący się rosnącą popularnością na całym świecie.
  • W rywalizacji biorą udział lokalne i międzynarodowe bezkręgowce.
  • Głosowanie odbywa się online, a uczestnicy mogą oddawać głosy nawet z najdalszych zakątków świata, co potwierdziły tegoroczne głosy oddane z łodzi na środku oceanu.
  • Kryteria oceny obejmują m.in. unikalne zdolności, wygląd oraz znaczenie dla środowiska.

Bezkręgowce wychodzą z cienia

Tegoroczne konkursy po raz kolejny udowodniły, że świat bezkręgowców pełen jest fascynujących i niezwykłych stworzeń. Dżdżownica pospolita i pazurnica nowozelandzka to triumfatorki, które nie tylko zachwyciły swoją biologią, ale również udowodniły, jak kluczową rolę odgrywają w swoich ekosystemach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Afera w porcie w Świnoujściu. Prokuratura bada budowę za ponad 20 milionów złotych

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości...

Znamy napęd Antoniego Macierewicza! I innych podobnych organizmów😊

DNA, politycy i gwiazdy show-biznesu – co ich łączy?...

Historia kompromitacji amerykańskich lotniskowców – czy epoka super-carriers dobiega końca?

Od czasów II wojny światowej lotniskowce były symbolem potęgi...