Austriaccy naukowcy potwierdzają: zmiany w strukturze nerek pojawiają się nawet bez współistniejącej cukrzycy typu 2
Nadciśnienie tętnicze może powodować nieodwracalne uszkodzenia nerek jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Takie wnioski płyną z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, opublikowanych na łamach czasopisma „Hypertension” i omówionych przez serwis Nauka w Polsce.
Zmiany strukturalne bez cukrzycy
Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu 2 są głównymi przyczynami przewlekłej choroby nerek. O ile wpływ cukrzycy na nerki był już dobrze udokumentowany, to bezpośredni mechanizm oddziaływania wysokiego ciśnienia krwi pozostawał dotąd niejasny.
Zespół badaczy kierowany przez Christophera Paschena i Rainera Oberbauera przeanalizował tkanki nerki 99 pacjentów, u których wykonano nefrektomię z powodu guza (lata 2013–2018). Pacjenci ci chorowali na nadciśnienie, mieli cukrzycę typu 2 lub nie cierpieli na żadne z tych schorzeń.

Sztuczna inteligencja w diagnostyce mikroskopowej
Do analizy struktur mikroskopowych badacze wykorzystali nowoczesne metody obrazowania i wspomagania komputerowego. Sztuczna inteligencja, poprzez wyszkolony algorytm, automatycznie analizowała cyfrowe przekroje tkanek w celu precyzyjnego pomiaru wielkości i gęstości podocytów oraz objętości kłębuszków nerkowych.
Jak podaje serwis Nauka w Polsce (PAP), badanie wykazało, że nawet u osób z samym tylko nadciśnieniem (bez cukrzycy), dochodziło do istotnych zmian: zmniejszonej gęstości podocytów i powiększenia ich jąder komórkowych. „Zmiany te wystąpiły niezależnie od dodatkowej diagnozy cukrzycy typu 2 i prawdopodobnie stanowią pierwszy widoczny mikroskopowo krok w kierunku upośledzenia funkcji nerek” – podkreśla pierwszy autor Christopher Paschen.
Znaczenie wczesnego wykrycia nadciśnienia
Kierownicy badania – Rainer Oberbauer i Heinz Regele – zwracają uwagę na potrzebę wczesnego diagnozowania i leczenia nadciśnienia, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w nerkach.
„Wczesne wykrycie i leczenie może pomóc spowolnić postęp choroby nerek i zapobiec długotrwałym uszkodzeniom”
– twierdzą naukowcy.
Źródła:
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C103189%2Cnadcisnienie-wczesnie-uszkadza-nerki.html
- https://doi.org/10.1161/HYPERTENSIONAHA.124.24379
- Hypertension (American Heart Association)