Fala upałów paraliżuje Europę. Rekordowe temperatury i pożary od Hiszpanii po Turcję

Data:

Europa zmaga się z kolejną, rekordową falą upałów. Temperatura sięgająca nawet 46°C powoduje zgony, pożary, ewakuacje tysięcy osób i zakłócenia w funkcjonowaniu miast. Od Francji po Turcję kraje ogłaszają czerwone alerty, a naukowcy ostrzegają: ekstremalne zjawiska będą coraz częstsze.


21 włoskich miast na najwyższym poziomie alarmowym

We Włoszech ogłoszono czerwony alert w 21 miastach, w tym w Rzymie, Mediolanie i Wenecji. W regionie Lombardii oraz Emilii-Romanii zakazano pracy na zewnątrz w godzinach 12:30–16:00. W samej Toskanii liczba zgłoszeń na pogotowie zwiększyła się o 20%. W Bolonii zmarł 47-letni pracownik budowy, a w pobliżu Turynu utonął 70-letni mężczyzna podczas nagłych powodzi.

Władze apelują do turystów o unikanie przebywania na otwartym słońcu w południe. Lokalne punkty informacji turystycznej rozdają bezpłatnie wodę i udostępniają listy klimatyzowanych obiektów, w których można przeczekać największe upały. W hotelach czasowo wprowadzono dodatkowe przerwy techniczne dla personelu, aby ograniczyć ryzyko udarów cieplnych.


Hiszpania i Portugalia biją rekordy czerwca

W El Granado w Andaluzji odnotowano 46°C, co stanowi najwyższą czerwcową temperaturę w historii Hiszpanii. Dzień wcześniej rekord pobito także w Mora w Portugalii (46,6°C). W wielu miastach Hiszpanii temperatura w nocy nie spadała poniżej 27°C, co znacząco utrudnia funkcjonowanie. Agencja meteorologiczna AEMET przewiduje chwilowe ochłodzenie dopiero po 3 lipca.

Władze miejskie w Sewilli i Kordobie wprowadziły alerty dla mieszkańców i turystów, a przewodnicy wycieczek zmienili godziny rozpoczęcia zwiedzania. Lokalne służby medyczne odnotowały wzrost liczby interwencji związanych z odwodnieniem i omdleniami. W centrach historycznych rozstawiono namioty zacienione i zraszacze wodne.

a large brick building with pillars
unsplash

Francja zamyka wieżę Eiffla i szkoły

We Francji 16 regionów, w tym Île-de-France, objęto czerwonym alertem. W Paryżu zamknięto szczyt wieży Eiffla z powodu niebezpiecznego nasłonecznienia. Ministerstwo Edukacji zawiesiło zajęcia w ponad 1350 szkołach. W wielu miastach odnotowano najwyższe temperatury czerwca w historii pomiarów.

Minister klimatu Agnès Pannier-Runacher nazwała sytuację „bezprecedensową” i wezwała do szybkiego wdrożenia lokalnych planów ochrony ludności.

„To już nie jest ostrzeżenie – to jest rzeczywistość zmiany klimatu”

– stwierdziła podczas konferencji prasowej w Paryżu.

Na południu Francji, zwłaszcza na Lazurowym Wybrzeżu, niektóre kąpieliska zostały zamknięte z powodu zbyt wysokiej temperatury wody. Lokalne media informują o mniejszym napływie turystów popołudniami i przepełnionych muzeach oraz centrach handlowych, które oferują klimatyzację.


Grecja i Turcja walczą z pożarami

W Grecji temperatura od kilku dni utrzymuje się w granicach 38–40°C. Pożary wybuchły m.in. w okolicach Aten i w nadmorskiej Palaii Fokaii. Władze ewakuowały kilkaset osób z domów letniskowych. Według dziennika „Kathimerini”, grecka straż pożarna podkreśliła, że wiele ognisk pojawia się w trudnodostępnych obszarach, co utrudnia akcję gaśniczą.

A red plane is flying over a mountain
unsplash

W Turcji z powodu ognia ewakuowano ponad 50 tys. osób z prowincji Izmir, Bilecik, Manisa i Hatay. Minister leśnictwa Ibrahim Yumakli poinformował, że służby interweniowały w 263 ogniskach pożarowych w ciągu zaledwie trzech dni.

„Walka trwa dzień i noc. Mamy wsparcie lotnicze, ale trudne warunki wietrzne sprawiają, że sytuacja jest dynamiczna”

– mówił Yumakli cytowany przez TRT Haber.


Skutki gospodarcze i ekologiczne

Upały powodują nie tylko zagrożenia dla zdrowia, ale także zaburzenia w transporcie i rolnictwie. W Niemczech, gdzie temperatura sięga 37°C, niski poziom Renu zmusił armatorów do ograniczenia ładunków, co podnosi koszty logistyki. Media branżowe podają, że przewoźnicy zredukowali masę ładunkową na kluczowych trasach.

W Adriatyku pojawiły się inwazyjne gatunki ryb, w tym jadowite skrzydlice. Na terenach Alp notuje się przyspieszone topnienie lodowców. Włosi zgłaszają zwiększoną liczbę osunięć skalnych i zamykają niektóre wysokogórskie szlaki. Lokalne parki narodowe informują o ograniczeniach dostępu do szlaków powyżej 2000 m n.p.m.


Upał w Wielkiej Brytanii i na Bałkanach

W Wielkiej Brytanii rekordy czerwcowe padły m.in. na lotnisku Heathrow (33,1°C) oraz podczas otwarcia Wimbledonu (32,9°C) – najgorętszego dnia w historii turnieju. Organizatorzy zapewnili dodatkowe strefy cienia i punkty z wodą. W Czarnogórze i Bośni pożary zagrażają obszarom chronionym, a w Serbii i Albanii dochodzi do przerw w dostawach prądu z powodu przeciążenia sieci.

Obrazek – wakacje 2025

Apel ONZ i prognozy naukowców

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk ostrzegł, że zmiana klimatu zagraża prawu do życia i zdrowia. „Rosnące temperatury, powodzie i pożary zagrażają podstawowym prawom człowieka” – powiedział na forum Rady Praw Człowieka.

Eksperci IPCC przypominają, że fale upałów będą coraz częstsze i silniejsze w wyniku emisji gazów cieplarnianych. Prof. Richard Allan z University of Reading zaznacza, że „coraz cieplejsza atmosfera bardziej wysusza glebę, co prowadzi do jeszcze silniejszych fal upałów”.


Czerwiec i początek lipca 2025 przynoszą Europie jedno z najpoważniejszych wyzwań klimatycznych w ostatnich latach. Skutki fali upałów są widoczne we wszystkich sektorach: od zdrowia publicznego, przez edukację, po gospodarkę i środowisko. Kraje Unii Europejskiej podejmują awaryjne działania, ale eksperci wskazują, że bez redukcji emisji gazów cieplarnianych takie zjawiska będą normą.


Źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Poznań: 16-letni „odbierak” zatrzymany przez policję. Seniorka straciła 40 tys. zł przez oszustwo „na wypadek”

Poznańska policja zatrzymała 16-latka podejrzanego o udział w oszustwie...

Polakom nie starcza do pierwszego. Nowy raport pokazuje smutną prawdę o naszych finansach

Ponad połowa Polaków nie jest w stanie odłożyć ani...

Polska protestuje w Watykanie. MSZ przekazuje demarche w sprawie wypowiedzi biskupów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie złożyło w Watykanie demarche –...