Politechnika Śląska uruchamia nowy kierunek studiów „Technologie inżynierskie w kryminalistyce”

Data:

Od października na Politechnice Śląskiej rusza nowy kierunek studiów: technologie inżynierskie w kryminalistyce. To drugi w Polsce kierunek, który umożliwia uzyskanie tytułu inżyniera w dziedzinie kryminalistyki.

Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów. Absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. w policji, Państwowej Straży Pożarnej, laboratoriach kryminalistycznych, instytucjach badawczych czy firmach świadczących usługi dla służb.


„Przede wszystkim będziemy kształcić specjalistów interdyscyplinarnych, czyli takich, którzy zdobędą wiedzę z bardzo wielu obszarów”

– powiedział podczas konferencji prasowej rektor uczelni prof. Marek Pawełczyk.

„To nie będą lekarze, ale będą w bardzo bliskim kontakcie ze światem medycyny”

Nowy kierunek przygotowano z myślą o przyszłych ekspertach w takich dziedzinach jak analiza śladów kryminalistycznych, obrazowanie medyczne, sztuczna inteligencja w służbie dochodzeń czy rekonstrukcja zdarzeń. Uczelnia zamierza w tym celu wykorzystać potencjał własnej kadry i zaproszonych specjalistów – praktyków z policji, Straży Pożarnej, prokuratury i sądów.

Fakty Plus Informacje
Photo by cottonbro studio

„Będziemy się wspierać ekspertami, którzy będą prowadzić zajęcia ze studentami, ale także zapraszać ich do swoich instytucji. Myślę, że będziemy mieć tutaj dobry kontakt z prokuraturą czy też z sądem, żeby przekazać to spojrzenie z tamtej strony”

– wyjaśnił rektor Pawełczyk.

Jak zaznaczyła uczelnia, absolwenci znajdą zatrudnienie m.in. w służbach mundurowych, laboratoriach kryminalistycznych oraz firmach współpracujących z policją i strażą pożarną.

„Na przykład w zakresie chociażby modelowania zjawisk, modelowania komputerowego, analizy śladów na miejscu zbrodni, analizy obrazów medycznych, czy też zwłok” – wyliczył rektor.

Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej dr hab. inż. Marcin Basiaga dodał: „Ta interdyscyplinarność przy każdej wypowiedzi się powtarzała. To jest to, na czym bazujemy, to jest to, co chcemy, żeby nas wyróżniało na tle innych kierunków właśnie z zakresu kryminalistyki”.

Zapowiedział, że studenci będą pracować w nowoczesnych laboratoriach nad realnymi przypadkami.

„Będą zajęcia związane z daktyloskopią, fonoskopią, cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, mechanoskopią, toksykologią, medycyną sądową, genetyką, a nawet ontodoncją, czyli identyfikacją zwłok na podstawie uzębienia”

– tłumaczył profesor.

Uczelnia współpracuje także z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, która podkreśliła, że takich specjalistów na rynku brakuje. W szczególności w dziedzinie cyberprzestępczości, bankowości, oszustw internetowych.

„My jako policja nie mamy własnych uczelni, więc chcemy czerpać z zasobów Politechniki Śląskiej” – podkreślił podinsp. Marek Kościelny, zastępca naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KWP.

„Pomogliśmy władzom uczelni w utworzeniu tego kierunku, dzieląc się własnym doświadczeniem i wskazując zagadnienia, które mogą być przyczynkiem do wspólnych projektów naukowo-badawczych – głównie w zakresie sztucznej inteligencji”

– dodał.

Po ukończeniu studiów inżynierskich absolwenci będą mogli aplikować do służb, przejść szkolenia i uzyskać specjalistyczne uprawnienia, m.in. tytuł biegłego policyjnego.

Rekrutacja rozpoczyna się 28 maja br., a uczelnia planuje przyjąć na początek pełną grupę – kilkudziesięciu studentów.

„Jesteśmy gotowi na większe zainteresowanie i myślimy także o uruchomieniu studiów drugiego stopnia”

– podsumował prof. Pawełczyk.

Źródło: naukawpolsce.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Czytaj więcej
Related

Kwas chlebowy z glutenem mimo oznaczenia „GLUTEN FREE”. Sanepid ostrzega: zagrożenie dla osób z nietolerancją

Spożycie produktu może wywołać reakcję alergiczną. Eksperci wyjaśniają, kto...

Ukraiński fenomen: sektor technologiczny po 2022 roku

Mimo pełnoskalowej inwazji Rosji, ukraiński sektor technologiczny nie tylko...

Ukraińskie start-upy rozkwitają w ogniu wojny. Warte są już miliardy euro!

Ukraina ma już swoje jednorożce. To efekt inwestycji w...